Zbavte se nadměrné vlhkosti v interiéru auta na podzim a v zimě

Sníh a náledí není jediným problémem v zimě, které čeká na řidiče. Velmi nepříjemné podmínky se vytváří i uvnitř samotného automobilu, kdy se mlží okna. Ta nastává před odjezdem, čímž se prodlužuje doba strávená před samotným odjezdem, nebo i během průběhu řízení, což má obrovský vliv na bezpečnost během jízdy. Dokonce v některých anketách vyšlo, že české řidiče nejvíce zlobí právě zamlžená okna.

Co způsobuje kondenzaci

Zamlžení uvnitř automobilu dochází hlavně tehdy, když je velký rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou. Teplý vzduch se střetává se studeným a na oknech se může tvořit kondenzace. Vodní pára se mění na obyčejnou vodu. Nejčastější situace nastává ráno. Vlhkost vzniká také dalšími faktory. Může za to dech řidiče, spolucestujících i zvířat. Nápoje, zbytky potravin a další odpadky mohou přispívat rovněž ke vzniku vlhkosti. Dalším problémem může být špatné těsnění nebo dlouho otevřená okna během deštivého počasí.

Mohlo by vás zajímat:  Palivo pomůže šetřit správné tankování i pravidelná údržba vozu
frozen-windshield-wiper-concept-dangerous-driving-during-winter-season
Zdroj obrázku: Freepik

Zachycení vlhkosti

Nyní přejděme k tomu, jak se zbavit vlhkosti. Můžete použít speciální prostředky, ale také i babské rady, které si můžete sami vytvořit. V obchodech jsou k dostání odvlhčovače vlhkosti. Výhoda spočívá v tom, že ho lze umístit kdekoliv. Vybírejte podle výkonu a také, zda je šetrný k životnímu prostředí. Skvělým pomocníkem je naprosto neobyčejně obyčejná věc v každé domácnosti – jedlá soda. Ta je skvělým pomocníkem nejen v domácnostech, ale i v automobilu. Rozdělejte balení jedlé sody, a ta začne postupně absorbovat vlhkost a zbavovat i zápachu.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě ošklivého auta přináší jeho majiteli řadu výhod

Pomoci vám může také kočičí stelivo umístěné do dlouhé podkolenky. Stelivo umí absorbovat vlhkost a umí odstranit nežádoucí pachy.

Zbavte se vlhkosti

V zimě je nejlepší řešení, když se zbavíte námrazy a ledu po celém vozidle. Během tohoto úkonu se doporučuje mít otevřené okno nebo dveře, ale pozor na nametení sněhu dovnitř. Tímto způsobem si ušetříte spoustu času a vyvětráte interiér. Při rozjezdu mějte trochu stáhnuté okénko a zapněte ventilátory na maximum, aby se vlhkost dostala ven. Topení dejte na maximum a ventilátory nasměrujte na okna, aby šla vlhkost ven z auta.

Mohlo by vás zajímat:  "Když přijedu dolů, klíček místo pověšení zabalím do alobalu." Obalení klíčku chrání auta před krádeží

Existuje ještě jedna DIY varianta. Stačí vám k tomu holící pěna. Nejprve očistěte a vysušte všechna okna od vody a vlhkosti. Poté nastříkejte pěnu na hadřík a rozetřete na okna po celém délce. Pěna vytvoří dokonalou ochranu před vlhkostí. Okna se nebudou mlžit několik dní po aplikaci pěny. Postup opakujte, jakmile se začnou objevovat první příznaky zamlžení.

Zdroj: https://www.comparethemarket.com/car-insurance/content/how-to-stop-condensation-in-your-car/