Několik triků předejde slzení během krájení cibule

Krájení cibule je často provázeno slzami. Tato neoblíbená součást přípravy jídel vedla mnoho začínajících kuchařů k tomu, aby se této činnosti vyhýbali jako ohni. Bez přídavku této zeleniny by však pokrm mohl ztratit svou očekávanou chuť a vůni a nedokázal by potěšit chuťové buňky hostů. Jak tedy rychle nakrájet cibuli bez toho, aby slzy tekly proudem? Následující metody se osvědčily a mohou vám pomoci tento problém překonat.

Proč cibule rozplakává?

Krájení cibule je činností, která často vyvolává slzy u začínajících kuchařů i zkušených profesionálů. Ale co přesně způsobuje slzy při krájení cibule? V cibuli se nachází kyselina sírová, která se při krájení uvolňuje a reaguje s aminokyselinami obsahujícími síru. Tato reakce vytváří sulfonové kyseliny, které se následně přeměňují na plyn. Když se tento plyn dostane do našich očí, dráždí je a způsobuje slzení. I když nám cibule přidává do jídel vynikající chuť a vůni, je důležité najít způsob, jak minimalizovat slzy při jejím loupání a krájení.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré triky pomohou ušetřit vodu doma i na zahradě: potěšíte nejen svou peněženku
Zdroj obrázku: Freepik

Tipy na snížení slzení

Existuje několik osvědčených způsobů, jak minimalizovat slzení při krájení cibule. Jedním z nich je ochlazení cibule předem. Před krájením vložte cibuli do lednice na půl hodiny. Nižší teplota snižuje účinek dráždivých látek a také učiní cibuli tužší, což usnadňuje její krájení. Další možností je ponořit cibuli do horké vody. Tímto způsobem se neutralizuje látka, která dráždí oči. Můžete také zkusit nejdříve nakrájet cibuli na větší kusy, poté je osmahnout a teprve pak jemněji nakrájet. Tento postup sice může trvat déle, ale minimalizuje riziko slzení. Je také užitečné zapnout kuchyňskou digestoř, která bude odvádět látky vypařující se z cibule, čímž sníží jejich koncentraci ve vzduchu a ochrání naše oči.

Mohlo by vás zajímat:  Mravenci jsou užiteční, na zahradě ale dokážou natropit velké škody. Tu nejlepší pomoc najdeme přímo doma

Další tipy a triky

Existuje několik dalších tipů, které vám mohou pomoci minimalizovat slzení při krájení cibule. Zvolte červenou odrůdu cibule místo bílé, protože červená cibule je obecně jemnější a méně dráždivá pro oči. Před začátkem krájení si také zajistěte ostrý nůž, který jste předtím namočili do vody. To pomůže minimalizovat uvolňování dráždivých látek. A pokud opravdu nechcete slzet, zkuste si nasadit ochranné brýle, například plavecké nebo lyžařské. I když to může vypadat trochu legračně, brýle nám pomohou chránit oči a udržet slzy v šachu.

Zdroj: https://greatist.com/eat/how-to-cut-an-onion-without-crying