Dálnicím se řada řidičů ze zásady vyhýbá

Je pravdou, že česká dálniční síť nepatří k těm nejrozvinutějším, zoufale chybí třeba severní alternativa k dálnici D1, která by spojila Prahu se severovýchodním cípem republiky. A stále platí, že české dálnice jsou často v mizerném stavu, zejména už zmiňovaná páteřní D1, která by kromě pořádné rekonstrukce potřebovala také třetí pruh v obou směrech. Ale přesto jsou dálnice tou nejbezpečnější a do značné míry také nejekologičtější variantou pro většinu delších cest. Navzdory tomu se jim někteří řidiči zatvrzele vyhýbají, jejich skalní odpůrci dokonce nemají ani dálniční známku. Co je k tomu vede?

Mohlo by vás zajímat:  Zimní pneumatiky mají vliv na bezpečnost i spotřebu paliva

Strach z rychlosti

Zejména začínající řidiči, ale také starší osoby mají strach z rychlosti. Nemusí se přitom nutně jednat o vlastní rychlost, jede-li takový řidič třeba stovkou, ale také o rychlost ostatních účastníků silničního provozu, kterými se takový řidič cítí ohrožen. Je pravdou, že pokud se někdo po dálnicí řítí rychlostí o několik desítek kilometrů v hodině vyšší než povolenou stotřicítkou, za dvě vteřiny, tedy běžnou reakční dobu, urazí i sto metrů.

Zdroj obrázku: Freepik

Náročné nájezdy a sjezdy

Pro některé řidiče je stresující také samotný nájezd na dálnici. V tomto směru jim opět nepomáhá realita českých dálnic, které mají na rozdíl třeba od těch německých nájezdy často koncipované na nižší rychlosti, než které jsou reálně na dálnicích povolené. A tak jsou přípojné pruhy na mnoha místech dlouhé jen několik desítek metrů, což často k bezpečnému zařazení se do pravého jízdního pruhu nestačí. Řidiči tak musí volit drzý styl jízdy nebo riskovat, že z přípojného pruhu vyjedou až do pruhu odstavného.

Mohlo by vás zajímat:  Vychladit elektromobil pomocí klimatizace je možné už před nastoupením do vozu

Snaha ušetřit

Někdo zkrátka nemá dálniční známku proto, že mu připadá drahá. A to přesto, že česká roční dálniční známka je relativně dostupná, v mnoha evropských zemích se za využívání dálniční sítě platí více. Dokud takový člověk jezdí jen po okolí, absence dálniční známky příliš nevadí, ale stačí několik delších cest a palivo spotřebované navíc by náklady na pořízení dálniční známky pravděpodobně pokrylo.

Zdroj: https://www.thecarexpert.co.uk/why-do-so-many-drivers-fear-motorways/