Při napadení malwarem je důležité postupovat správně

Digitální svět je skvělé místo, ale zároveň nebezpečné. Na každém koutě na vás čeká určité riziko ve formě malwarů nebo hackerů. Nemusíte na nic klikat, stačí, když se připojíte i na veřejnou Wi-Fi bez řádného zabezpečení a hackeři si na vás smlsnou. Jak dochází k napadení, a jak se před ním bránit?

Dnešní útočníci se zajímají zejména o uživatelská citlivá data. Jde jim především o osobní údaje, přihlašovací jména a hesla, internetové bankovnictví, kontakty a různá licenční čísla nainstalovaných programů. Jaké jsou typické příznaky napadení malwarem?

  • útoky na další oběti,
  • rozesílání spamových zpráv,
  • využívání procesoru pro útočníkovy účely.
Mohlo by vás zajímat:  Dokonalá míchaná vajíčka díky jediné ingredienci navíc. Lepší jste ještě zaručeně nejedli

Jak dojde k napadení

K napadení dojde z lehkomyslnosti uživatele. Ten s vidinou úspory financí kolikrát sáhne po riskantní variantě, a to stažení aplikace, hry nebo jiného programu zadarmo přes třetí stran. Nejčastěji se jedná o stahování přes torrent nebo jiná úložiště. Aby mohli obejít ochranu softwaru, tak cracknou spouštěcí program, aby mohli program využívat naplno. Kolikrát si ale neuvědomují, že právě zde na ně číhá nebezpečí.

Dalším problémem je použití počítače bez aktivní antimalwarové ochrany. Stačí kliknout na pofidérní odkazy na sociálních sítích, v messengerech nebo v e-mailu a neštěstí je na světě.

Mohlo by vás zajímat:  Lalokonosec poškozuje kořeny i listy rostlin. Během zimy dokáže rostliny zcela zničit
man-uses-laptop-closeup-male-hands-neon-lighting
Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat při napadení

Pouhé odvirování systému nestačí, kolikrát je nutné přeinstalovat celý systém. Před přeinstalací systému si zálohujte důležitá data, ale žádná instalační, čistě jen: doc, mp3, jpg… Po úspěšné přeinstalaci systému začněte nejprve ochranou. Správně si nastavte Firewall, nainstalujte antivirový software a aktualizujte si operační systém. Pokud můžete, tak si změňte hesla všude, kde jste měli. Je velká pravděpodobnost, že útočník k nim získal přístup. Před natáhnutím zálohovaných dat proveďte antivirovou kontrolu.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro vytvoření silného hesla, které není snadné prolomit

Prevence

Zamyslete se, co mohlo vyvolat tuto reakci, abyste příště neudělali stejnou chybu. Hodláte-li používat počítač, vždy mějte aktualizovaný operační systém i programy. Vždy používejte ochranu, pro běžnou práci nepracujte jako administrátor. Neklikejte na žádné pochybné odkazy na e-mailu a používejte vždy pouze legální software. Ušetříte nejen sobě nervy a data, ale odměníte i autora za jeho práci.

Zdroj: https://www.experian.com/blogs/ask-experian/what-to-do-if-you-are-infected-with-malware/