Místo do sběru patří noviny na zahradu. Netradiční metoda se rostlinám zalíbí

Mulčování se používá v bojiplevelem, který rychle zabírá záhony a zeleninové záhony. Jedná se o nejjednodušší způsob. Mnoho lidí používá jehličí nebo kompost. Víme ale, co poslouží stejně, ne-li lépe. Jedná se o obyčejné noviny. Naučte se používat k mulčování noviny pro dosažení nejlepších podmínek, co se týče růstu rostlin.

Proč nenechat plevel v zahradě?

Co se týče plevelu, nejhorší na něm je, že soupeří s vysazenými rostlinami o živiny, vodu a světlo. Většina plevelu rozvíjí kořeny jak v podzemí, tak i na povrchu, čímž ničí právě okrasné rostliny nebo zeleninu. Jeho rychlost růstu je ohromná.

Mohlo by vás zajímat:  Chuť vývaru změní jediná ingredience. Osolit polévku je třeba ve správnou chvíli

Mulčování brání rozvoji plevelu tak, že omezuje přístup slunečního svitu. To není vše! Vrstva steliva zpomaluje odpařování vody ze substrátu, což je problém hlavně v létě. Tím se sníží riziko vystavení rostlin suchu a umožnuje tak snížit spotřebu vody, jež je potřeba k zavlažování. Mulčovat můžete i před zimou, abyste zabránili vymrznutí rostlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody novin

Mezi hlavní výhody patří cena. Je velice nízká, noviny totiž často končí v kontejneru, takže není důvod, proč ho nevyužít. Dále se jedná o ekologický způsob boje s plevelem. Určitě stojí za vyzkoušení. Ušetřit peníze a získat z toho prospěch, proč ne?

Mohlo by vás zajímat:  Rychlost domácího internetu zvýší přesunutí routeru, aktualizace i jednoduchá změna nastavení

Jak tedy mulčovat?

Nejvhodnějšími novinami jsou černobílé. Ptáte se, proč ne barevné? Ty totiž obsahují barvu a fixační lak, což může ohrozit stav půdy a životní prostředí. Jak tedy postupovat?

  • Zeminu kolem rostlin přikryjeme 3–4 vrstvami novin. Nezapomeňte na to, že by to nemělo být v příliš hustém provedení, jinak hrozí přebytečná vlhkost a uhnívání kořenů.
  • Noviny navlhčete vodou, k tomu poslouží dobře rozprašovač.
  • Pokud vám designově nelahodí oku pohled na noviny, můžete je zamaskovat zeminou, posekanou trávou nebo jiným druhem mulče.
  • Novinová podestýlka je hlavní ochranou před plevelem. Po čtyřech až šesti týdnech se odstraní a půda se očistí motykou.
  • V případě nového výskytu plevelu celý postup opakujte.
Zdroj: https://www.bbg.org/news/using_newspaper_as_mulch