Kartonové krabice můžeme v zahradě využít jako praktický mulč do záhonů

Co se odpadu týká, jsme už poměrně dobře zvyklí ho třídit na plasty a papír. Když si necháme poslat nějaké zboží z internetového obchodu, obvykle přijde v papírové krabici. Ta samozřejmě patří do kontejneru na papír. Víte ale, že je to škoda? Dá se totiž použít ještě jinak a my vám nyní ukážeme, jak na to.

Co je to mulčování půdy

Kdo je zahrádkář, ví, jak moc je důležité mulčování půdy. Je to metoda odpozorovaná z přírody. Stačí se podívat na listí na podzim, co se s ním stane. Na zemi zůstane ležet ve vrstvě a postupně se rozloží a dodá zemině živiny. Kromě toho také chrání půdu před zimními mrazy a v sezónu před vysycháním nebo růstem plevele. Nejčastěji se k mulčování využívá drcená kůra, ale lze využít třeba posečenou trávu.

Mulčování pomocí kartonu

Někteří zahrádkáři jsou velmi inovativní a stále přemýšlejí, jak práci na své zahradě zdokonalit. A tak přišli na to, že k mulčování lze velmi dobře využít i staré papírové krabice. Papír je vlastně přírodní materiál. Obsahuje totiž celulózu, která láká zejména žížaly. Navíc se papír na záhoně pomaleji rozkládá a nic nestojí.

Mohlo by vás zajímat:  Na fotkách můžete snadno vypadat vyšší. Naučte se triky, které používá Mark Zuckerberg
Zdroj obrázku: Freepik

Kartonová krabice položená na záhon je schopná udržet v půdě přiměřenou vlhkost, kterou potřebují ke svému životu rostliny. Ty pak není nutné tak často zalévat.

Které kartony jsou pro mulčování vhodné?

Je třeba si uvědomit, že ne všechny papírové krabice jsou na mulčování vhodné. Neměly by v sobě obsahovat nic plastového, neměly by být barvené nebo lakované. Opravdu je třeba dodržet to, aby byly pouze z neošetřeného papíru bez sponek, nálepek a štítků.

Jak mulčovat papírovou krabicí

Je to celkem jednoduché. Zeleninový nebo květinový záhon přikryjete krabicemi z kartonu tak, aby mezi nimi nebyl žádný volný prostor. Prorůstal by jí totiž plevel. Protože je papír lehký, je třeba krabice na okrajích zatížit většími kameny, aby je vítr neodvanul. Ideální je tento proces udělat na podzim.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/organic/reusing-cardboard-in-gardens.htm