Podzimní únavu zažene zdravý jídelníček, pravidelný rytmus a dostatek pohybu

Podzimní únava nebo dlouhodobý nedostatek energie, chcete-li, postihuje prakticky každého dospělého člověka a většinu dětí. Je to zcela přirozené, náš organismus se takto adaptuje na změnu podmínek. Najednou je mnohem méně slunečního svitu, který mimo jiné ovlivňuje produkci hormonů, začne být chladněji a na náš imunitní systém jsou kladeny vyšší nároky. To všechno se pochopitelně podepíše na našem rozpoložení. Ale jak se s něčím takovým vypořádat, když žijeme v moderní společnosti, která na podzim neztrácí na tempu?

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství dlouhověkosti odhaleno. Zdravý a dlouhý život může mít každý, stačí málo

Zdravý jídelníček

Základem zdravého životního stylu, který vám pomůže bojovat s nedostatkem energie, je samozřejmě zdravý a vyvážený jídelníček. Zapomeňte na fast food i všechny možné hříchy proti životosprávě, které jste si přes léto dopřávali. Na podzim to chce hodně zeleniny a přiměřené množství ovoce, abyste svému tělu dodali dostatek vitamínů a dalších důležitých látek. Omezte maso, zejména červené, a zkuste ho nahradit třeba rybami nebo rostlinnými alternativami masa. A v neposlední řadě pochopitelně vynechte alkohol.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelný denní rytmus

Pomůže vám také, když budete dodržovat pravidelný rytmus dne, a to i o víkendech. Budete-li každý den vstávat ve stejnou hodinu, a je celkem jedno, zda je to v šest ráno, nebo v půl desáté, vaše tělo se na tento návyk brzy adaptuje. Nejenže se vám bude vstávat lépe, ale také se vaše tělo samo přihlásí, když dojde na večerku. V optimální okamžik totiž začne produkovat spánkový hormon.

Mohlo by vás zajímat:  Noční vyjídání ledničky zkracuje život. Odborníci radí, kdy je nejlepší čas k jídlu

Dostatek pohybu

Možná vám to přijde zvláštní, ale dostatek pohybu zajistí, že budete mít i dostatek energie. Jde pochopitelně o zdravý pohyb, žádné šílenosti. Zařaďte do svého rozvrhu třikrát do týdne aerobní cvičení odpovídající vašemu věku a kondici. Zkuste také začít více chodit, třeba po cestě si místo jízdy autem či hromadnou dopravou naordinujte alespoň dvacetiminutovou procházku.

Zdroj: https://gymbeam.com/blog/how-to-overcome-autumn-fatigue-and-have-more-energy-during-the-day/