„Vůbec ho sem netahejte, radši vezměte vysavač,“ byla odpověď technika kvůli vadnému počítači

Když můj počítač začal po několika minutách provozu podivně vypadávat, začal jsem panikařit. Poslední týdny se stalo pravidlem, že se sám vypínal, což mě přivedlo k myšlence najít odborníka. Při hledání servisu jsem narazil na jednoho, zavolal a doufal, že mi pomůže. Místo toho jsem zaznamenal jistý tón posměchu v technikově hlasu. Doslova mi to připadalo jako arogance. Ale na druhou stranu, právě díky tomu jsem ušetřil dost možná nemalé peníze.

Dejte do něj teploměr

Bylo mi doporučeno, abych vzal teploměr a pokud to jde, vložil ho do útrob počítače – tedy oné bedny, takzvané case. Zpočátku jsem byl zmatený, ale brzy mi došlo, co technik naznačoval. Možná je to vysoká teplota, co dělá mému počítači problémy. Pokud se na něm pracuje, je jasné že se jednotlivé komponenty zahřívají.

Mohlo by vás zajímat:  Promazání mezipaměti internetového prohlížeče a aplikací uvolní místo v telefonu

Známý problém

Z krátkého rozhovoru s technikem mi bylo jasné, že přehřívání počítačů nejen během teplých dnů je běžný problém. Vypadá to, že jsem nebyl jediný, kdo s tímto problémem volal. Teploměr jsem nakonec ani nepoužil, stačilo povolit šroubky, sundat boční stěnu počítače a najednou se na mě vyvalilo obrovské horko. Měl jsem najednou jasno, čím jsou problémy způsobeny.

room-with-powerful-computer-online-competition-streaming-chair
Zdroj obrázku: Freepik

D.I.Y. oprava

Byl jsem překvapen, když mi technik řekl, že můžu svůj počítač snadno opravit sám. I když nejsem zrovna technicky založený, naslouchal jsem jeho radám. Doporučil vysavač. Když jsem si otevřel svůj počítač, jeho boční stěnu, uviděl jsem nánosy prachu, které jsem ani netušil, že tam mohou být. Po pečlivém vysání vnitřku počítače a ponechání stran otevřených pro lepší cirkulaci vzduchu jsem byl překvapen, když počítač už fungoval bez problémů. Najednou se přestal vypínat

Mohlo by vás zajímat:  Digitální peněženky umožňují komfort při placení, vždy je ale důležité myslet na bezpečnost

Závěr

Tento technik, přestože byl trochu přímočarý, arogantní a z jeho hlasu jsem cítil posměch, mi ukázal, jak jednoduché může být řešení mého problému. Ušetřil jsem peníze a naučil se něco nového o údržbě mého zařízení. Nyní vím, jak se postarat o svůj počítač tak, abych eliminoval jeho přehřívání. Pravda, s notebookem bych to asi nezvládl, ale naštěstí jsem ještě „stará škola“ a mám doma klasické, velké nemoderní PC. Které však jde snadno vyluxovat a chladit.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.