Po bodnutí vosou uleví obklad z octa, citron nebo aspirin

„Au, bodla mě vosa!“ Po téhle větě následuje v případě dětí neskutečný řev, ale ani dospělí nebývají ušetřeni poměrně intenzivní bolesti po vosím žihadle. U alergiků, citlivých jedinců, dětí či seniorů může být vosí bodnutí až životu ohrožující stav. Nejprve dojde k zarudnutí a v krátkém čase dotčené místo oteče, někdy opravdu výrazně, přičemž boule je značně bolestivá. Co v takovém případě dělat? Důležité je zachovat klidnou hlavu a použít některý z receptů našich babiček.

Zůstaňte v klidu

Vosa nepatří mezi oblíbené tvory, ale současně se musí zdůraznit, že není agresivní a záměrně na člověka neútočí. Vosa může bodnout, když se cítí ohrožena, například vlivem přimáčknutí rukou nebo nohou, což jsou časté situace u jídelního stolu. Vosy láká vůně potravin a nápojů a lidé si nemusí jejich přítomnosti včas všimnout. Nebezpečné je bodnutí zejména do krku nebo do jazyka. V každém případě je nutné zůstat zcela v klidu, protože při snaze o zabití vosy může dojít k mnohačetnému bodnutí, které je ještě nebezpečnější.

Mohlo by vás zajímat:  Nastavit okna na letní režim lze jednoduchým pootočením
Zdroj obrázku: Freepik

Svědění, otoky nebo dušnost

Při bodnutí se do těla dostává malé množství jedu, na které může organismus zareagovat rozličným způsobem. Nejčastěji se bodnutí projevuje zarudnutím, svěděním nebo otokem. V případě, že místo otéká výrazně a dotyčný ztrácí vědomí, případně jej postihne dušnost, je namístě okamžitě zavolat záchrannou službu. A co dělat, když je štípanec jen bolestivý, brní nebo svědí? Je potřeba jej ošetřit. Jakým způsobem?

Ošetření po bodnutí hmyzem

Zarudnutá pokožka se musí omýt mýdlem nebo vydezinfikovat běžným přípravkem v lékárničce. Od bolesti uleví octové obklady, což věděly už naše babičky, které ošetřovaly tímto způsobem štípance svým vnoučatům. Ocet má doma v kuchyni každý, stačí rozmíchat jednu lžíci octa ve sklenici vody, namočit gázu a přikládat na otok. Dalším tipem je použití plátku citronu, který se pokládá přímo na místo bodnutí. Citronový plátek se vyměňuje do té doby, než poleví svědění a bolest. Na bolest se také doporučuje užít obyčejný aspirin.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/wasp-sting, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/insect-stings, https://www.webmd.com/allergies/insect-stings, https://www.medicalnewstoday.com/articles/297999