Péče o autobaterii v zimě: prospěje jí dobíjení a někdy i vyjmutí z vozu

Zodpovědný řidič ví, že právě teď je ten správný čas na kontrolu autobaterie, a případně i její výměnu. Zima, a zejména teploty hluboko pod nulou, totiž téhle nesmírně důležité součástce nedělají dobře. A kdo nechce brzy ráno uvíznout na zmrzlém parkovišti v nepojízdném autě, rozhodně by neměl podcenit prevenci. Vyjmutí baterie a její uložení doma pak můžou být jedním z mnoha účinných preventivních opatření, na která se v tomto článku společně podíváme.

Včasná výměna

Ale ještě než se podíváme na preventivní vyjímání baterie, měli bychom zkontrolovat, zda té, kterou teď máme v autě, můžeme ještě věřit. Autobaterie totiž stejně jako jakékoli jiné akumulátory postupně degradují, což znamená, že se jejich maximální kapacita časem snižuje. A tak mohou sice vypadat, že jsou plně nabité, ale v porovnání s tím, jakou měly kapacitu coby zbrusu nové kousky, jde jen o zlomek nabití. Baterii byste si měli nechat v servise změřit, a pokud její maximální kapacita klesla pod únosnou mez, raději ji vyměňte.

Mohlo by vás zajímat:  Autobazary nabízí dobrovolně i nekvalitní vozy
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelné dobíjení

Budete-li čas od času dobíjet baterii i v průběhu roku, chybu rozhodně neuděláte. Ale v zimě je to prakticky nezbytnost. Už jen proto, že v tomhle období jezdí na výlety jen málokdo a během krátkých jízd do práce a z práce se baterie sama od sebe nedobíjí. Od počátku listopadu do konce března byste tak baterii měli preventivně dobíjet alespoň jednou za dva měsíce.

Kdy baterii vyjmout?

Opravdu polární teploty u nás naštěstí většinou nepanují, a tak během běžné zimy není třeba baterie z aut vyjímat. Ale pokud jedete někam na hory a víte, že během pobytu nebudete s autem jezdit, vyjmutí baterie může být skvělou prevencí. V takovém případě ale mějte na paměti, že si pravděpodobně zablokujete rádio, případně multimediální systém auta. Ty po vás po vrácení baterie na místo budou chtít speciální kód, který sice bývá vytištěný v manuálu k autu, ale není to pravidlem. Někdy je pak nutné zajet do servisu a nechat si rádio odblokovat za poplatek.

Zdroj: https://boyceautorepair.com/blog/how-to-keep-your-car-battery-from-dying-in-cold-weather/