Netradiční hnojivo najde každý ve své kuchyni. Rostliny doma i na zahradě porostou jako o závod

Potřebujete nutně hnojivo a obchod je daleko nebo zavřený anebo se vám zkrátka nikam nechce? Nezoufejte, jsou i další způsoby, jak si ho obstarat. Stačí využít to, co najdete v kuchyni. Sušené mléko slouží jako hnojivo. Jak bude působit na rostliny?

Ukázalo se, že sušené mléko funguje jako skvělé hnojivo pro rostliny. Je ideálním řešením hlavně, jestliže mléko už není vhodné ke konzumaci a místo vyhození jej využijete jako hnojivo. Sušené mléko je zdrojem bílkovin a může být přísadou do substrátu pro rostliny milující vápník a cukry přítomné v mléce jsou doslova živnou půdou pro půdní mikroorganismy. Mléko pomáhá i při potížích s vybledlými listy.

Jak používat hnojivo

Mléko nemá pozitivní vliv pouze na organismus člověka, ale i na rostliny. Jako hnojivo můžete použít i tekuté mléko. Dávejte ale pozor, mléko můžete používat jako hnojivo pouze ve zředěné formě. Tuk obsažený v mléce může nepříjemně ovlivnit cirkulaci vody a vzduchu v substrátu. I přes vysoký obsah vápníku a mnoha dalších cenných živin je potřeba mít na paměti, že některé z nich mohou být škodlivé.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění komína bramborovými slupkami je jednoduché a efektivní. Kominíka už nebude nutné volat tak často

Mléko se rychle kazí a může negativně postihnout kořenový systém. Poměr mléka by měl být 50–‍100 ml na 1 l vody. Co se týče zalívání touto směsí, stačí jednou za měsíc.

Zdroj obrázku: Freepik

K čemu je dobré mléčné hnojivo?

Mléčné hnojivo je vhodné pro zastavení chorob u rajčat, vymýtí škůdce a zbavuje plevele. Ačkoliv to zní zvláštně, pomůže i k dezinfekci nářadí.

Zde jsou hlavní pozitivní účinky:

  • základní živiny pro rostliny,
  • pozitivní vliv na růst,
  • posilující účinek,
  • ochrana před nemocemi.

Jaké rostliny můžeme zalévat tímto hnojivem?

I přes pozitivní účinky ne každá rostlina bude reagovat dobře. Mezi ně patří acidofilní rostliny. Mlékem je vhodné přihnojovat rostliny, které přijímají vápenatá hnojiva, takže pozitivně působí zejména pro aloe, zvonky, palmy v květináčích, kapradiny, sanseviery a fíkusy.

Určitě se vyplatí zkusit toto hnojivo. Nestojí to nic a určitě v domácnosti najdete mléko.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm