Octový postřik zatočí s odolným pýrem v trávníku

Udržování bujného a zdravého trávníku vyžaduje péči a výskyt nežádoucího plevele může být otravným problémem. Pýr plazivý je běžným útočníkem v zahradách a na trávnících. Jeho agresivní povaha a schopnost rychle se šířit pod zemí může ztížit snahu jeho o likvidaci. Tento článek si proto klade za cíl pomoci vám pýr identifikovat a poskytnout vám prostředky pro jeho odstranění.

Identifikace pýru plazivého

Než začnete bojovat s pýrem, je nezbytné jej přesně identifikovat. Pýr se naštěstí vyznačuje jedinečnou sadou vlastností, které jej odlišují od vašeho trávníku. Pýr má ploché, úzké listy, které se zužují do špičky. Čepele mají zářivě zelenou barvu a mohou dorůst až půl metru na výšku. Jeho klasy, které se objevují v létě, připomínají klasy pšenice. Jedním z klíčových rozlišovacích znaků pýru je jeho rozsáhlá podzemní síť oddenků. Tyto bílé, provázkové struktury se šíří vodorovně pod půdou, což mu umožňuje se rychle regenerovat.

Mohlo by vás zajímat:  Nakládaná cibule je vitamínová bomba, která nesmí chybět v domácím burgeru ani salátu

Pýr může často proniknout do trávníku, takže je důležité odlišit jej od žádoucích odrůd trávy. Zde je několik způsobů, jak odlišit pýr od trávníku:

  • Vzorec růstu: Pýr roste v nepravidelných oblastech a má tendenci se agresivně šířit. Často vytlačuje jiné druhy trav a vytváří husté shluky.
  • Přítomnost oddenku: Pečlivě prohlédněte kořeny trávy. Pokud pozorujete bílé, vzájemně propojené oddenky, pravděpodobně se jedná o pýr.
  • Vzhled listů: Prozkoumejte listy trávy. Listy pýru jsou širší a hrubší ve srovnání s většinou žádoucích trav.
Mohlo by vás zajímat:  Domácím bramborám se nic nevyrovná. Jejich pěstování je snadné, vyrůst můžou na každé zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavit pýru na zahradě pomocí octa

Jakmile správně identifikujete pýr ve své zahradě, můžete jej odstranit přírodními prostředky, jako je ocet. Ocet obsahuje kyselinu octovou, která má herbicidní vlastnosti, jež jsou účinné proti některým druhům plevelu včetně pýru.

Dávejte ale pozor, protože ocet je neselektivní a může poškodit nebo zabít jiné rostliny, se kterými přijde do styku. Dbejte na to, abyste jej aplikovali pouze na pýr, a vyhněte se kontaktu s žádoucími rostlinami. Zakrytím blízkých rostlin igelitem nebo lepenkou je pomůžete ochránit.

Mohlo by vás zajímat:  Nechat zahradu svému osudu se nevyplácí. Na jaře vám zbydou oči pro pláč

Jak na to

Vytvořte octový roztok smícháním octa s vodou v poměru 1 : 1. Pro zvýšení účinnosti přidejte několik kapek tekutého mýdla.

Pomocí rozprašovače naneste roztok octa přímo na pýr, čímž zajistíte důkladné pokrytí listů a oddenků. Dávejte pozor, abyste nestříkali ve větrných dnech, aby nedošlo k přenosu roztoku na žádoucí rostliny.

Pýr je perzistentní a jediná aplikace proto nemusí stačit. Sledujte ošetřovanou oblast a podle potřeby znovu aplikujte roztok octa se zaměřením na opětovný růst a nové výhonky.

Zdroj: http://www.gardenaction.co.uk/allotment/couch-grass-1.asp