Tradiční kvas znovu získává na popularitě. Připravte si domácí životabudič v pohodlí domova

Jelikož se ceny potravin šplhají stále výš, jsme nuceni oprášit produkty, které naše babičky pravidelně používaly. Jedním z ověřených způsobů, jak posílit naše tělo a celkovou imunitu, je domácí kvas.

Historie kvasu

Na venkově byl domácí kvas známý pod označením venkovská oranžáda. Často se kvas využíval při práci na poli, protože dokázal uhasit žízeň. Mimo jiné zlepšuje metabolismus a trávení. Dříve kvas pili jen rolníci. Později se začal objevovat i na stolech šlechty. Kvas se dělil na slabší a silnější. Slabší kvas byl používán v období sklizně. Silnější na plesy, jarmarky, poutě a další. Silnější kvas uhasil žízeň, ale dokázal i rozveselit. Každá rodina měla svůj recept na domácí kvas, který se dědil z generace na generaci. Postupem času se od těchto receptů začalo upouštět a lidé začali kupovat již hotové nápoje. Dnes ale s nadšením objevujeme přírodní produkty, které se dříve běžně vyráběly a užívaly.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce nesmí v jídelníčku chybět. Ne každému ale skutečně jenom prospěje

Specifická chuť kvasu

Kvas dnes můžeme sehnat i ve specializovaných prodejnách zdravé výživy. Jak ale takový kvas vypadá? Je to jantarová tekutina, která svou vůní připomíná chleba a kvasnice. U kvasu převládá hořkosladká chuť. V případě, že se rozhodnete kvas koupit v obchodě, vyplatí se si pozorně přečíst složení produktu. Kvas by neměl obsahovat barviva, konzervanty ani další přísady. Příprava domácího kvasu není nic složitého ani časově náročného a rozhodně bychom ho měli zařadit do svého jídelníčku.

Mohlo by vás zajímat:  Při hormonálních poruchách je dieta přísná. Nevhodné produkty ještě více naruší rovnováhu v těle
Zdroj obrázku: Freepik

Kvas pro posílení imunity

Kvas je bohatý na vitamíny, které podporují celkové zdraví. Obsahuje také důležitý vitamín E, který výrazně zpomaluje stárnutí buněk, a vitamín C, který podporuje imunitní systém. Domácí kvas působí jako probiotikum.

Výroba domácího kvasu

Ingredience:

  • 1,5 kg celozrnného chleba pečeného z přírodního kvásku,
  • 5 litrů vody,
  • 10 g droždí,
  • půl sklenice cukru nebo medu,
  • rozinky dle chuti.

Chleba nakrájíme na plátky a v troubě pečeme dozlatova. Po vytažení z trouby necháme chléb vychladnout a následně ho rozdrtíme. Rozdrcený chleba vložíme do skleněné nádoby. Do nádoby nalejeme vodu, přidáme droždí, med nebo cukr a sklenici zašroubujeme. Umístíme ji na teplé místo na dobu tří dnů. Následně kvas přecedíme a rozdělíme do sklenic. Kvas vydrží v lednici zhruba čtyři týdny.

Zdroj: https://nourishedkitchen.com/bread-kvass/