Na provozu auta jde ušetřit nejen úspornější jízdou

Skokový nárůst životních nákladů přinutil Čechy zamýšlet se nad tím, které výdaje jsou zbytné a které nikoli. Auto je však pro drtivou většinu české populace nezbytností, snad jen obyvatelé Prahy mohou plně spoléhat na hromadnou dopravu, aniž by měli potíže s dojížděním do práce a rozvážením dětí do školy, na kroužky a podobně. I na provozu auta se však dají ročně ušetřit nemalé peníze. A nejde jen o spotřebu paliva, ale také o další náklady, které se s provozem auta pojí. Pojďme se na ně společně podívat.

Mohlo by vás zajímat:  Cestování elektromobilem vyžaduje důkladné plánování

Pojištění

Rozdíl mezi dobrou a špatnou pojistkou může být i polovina její ceny. Tedy s ohledem na běžné ceny povinného ručení, což jsou asi dva až tři tisíce korun ročně, což odpovídá přibližně padesáti litrům benzinu. Cenová politika pojišťoven je sice pro laika nesrozumitelná, různé pojišťovny totiž počítají s desítkami parametrů, ale na internetu dnes existují přehledné srovnávače, které vám po zadání základních informací o vás i vašem voze dokážou spočítat, kolik byste mohli platit za povinné ručení u různých pojišťoven.

Mohlo by vás zajímat:  Při parkování je důležité dodržet pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Preventivní údržba

Stejně jako u lidského zdraví také u aut platí, že prevence je nejúspornější možný přístup. Pravidelnou údržbou vozu, výměnou motorového oleje či oleje v převodovce, kontrolou nahuštění pneumatik nebo stavu chladicí kapaliny si můžete ušetřit i desetitisíce za pozdější servis závažného defektu. Na rozdíl od levnější pojistky se dopady prevence těžko vyčíslují, ale rozhodně se vyplatí.

Výhodný nákup dílů

I to nejlépe opečovávané auto občas potřebuje vyměnit nějaký vadný díl. Jejich cena se však může lišit i o stovky procent. Zatímco velmi levné díly z druhé ruky doporučit s klidným svědomím nejde, včasné objednávání na internetu ano. Také u náhradních dílů totiž platí, že když je potřebujete rychle, připlatíte si, a když vám nevadí čekat, najdete i o polovinu výhodnější nabídku.

Zdroj: https://www.theaa.com/driving-school/driving-lessons/keeping-cost-car-driving-down