Ušetřit jde i z malé výplaty. Několik dobrých návyků pomůže udržet výdaje na uzdě

Máte na začátku měsíce ty nejlepší úmysly ušetřit nějaké peníze, ale na konci zjistíte, že jste si nic nenaspořili? Nejste sami. Spousta lidí má problémy uhradit nečekané výdaje, jelikož nemá žádnou finanční rezervu. Pravdou je, že ušetřit peníze není snadné a je třeba naučit se dodržovat určité finanční návyky. Vyžaduje to disciplínu, ale pak to bude snadné.

Přiznejte si své finanční zlozvyky

Nejdůležitější ze všeho je začít čelit realitě. Důvodem, proč je pro vás šetření peněz obtížné a stále to odkládáte, je, že jste otáleli s přijetím faktů. Je o dost pohodlnější ignorovat výdaje a utratit peníze, které jste mohli ušetřit, a doufat, že vám na konci měsíce na účtu zbude víc než minule. Přiznejte si, že už nějakou dobu lžete sami sobě a buďte na sebe hrdí, že jste k sobě upřímní.

Mohlo by vás zajímat:  Horká koupel ukolébá ke spánku nejlépe. Odborníci stanovili nejlepší čas i teplotu vody
Zdroj obrázku: Freepik

Definujte své potřeby a přání

Není zločin mít rád dobré jídlo a drahé značky. Problém je chtít a snažit se koupit vše, protože chcete udržet krok se svým okolím. Obecné přísloví říká „můžete si dovolit cokoliv, ale ne všechno“. Je tedy důležité definovat si, jaké jsou vaše skutečné potřeby a přání. Vytvořte si seznam položek, které si přejete a které skutečně potřebujete. Neměli byste vše kupovat najednou, ale postupně si tvořit na jednotlivé položky rozpočet. Vyberte si položku ze seznamu, ušetřete si na ni a odměňte se koupí této položky, jakmile dosáhnete cíle.

Sledujte své příjmy a výdaje

Je naprosto normální, že peníze na účet přitékají a zase odtékají. Všichni musíme platit účty. Špatné však je, když z účtu měsíčně odteče stejné množství peněz, jako přiteče. Logicky pak nic neušetříte. Jelikož příjmy jsou většinou stabilní, tak vaším hlavním cílem by následně mělo být analyzovat své výdaje a minimalizovat je. Pokud víte, za co utrácíte, je mnohem snadnější měsíční rozpočet optimalizovat. Buďte na několik měsíců disciplinovaní a veďte si tabulku příjmů a výdajů a uvidíte, že nakonec přece jen dokážete ušetřit peníze.

Zdroj: https://www.ramseysolutions.com/budgeting/the-secret-to-saving-money