Stav počítače a jednotlivých parametrů lze zjistit pomocí integrovaných nástrojů Windows

Novější počítače a notebooky s OS Windows mají integrované nástroje, díky kterým lze zjistit, v jakém stavu je vaše zařízení. Respektive se jedná o verze Windows 10 a novější. Pokud se vám nezdá momentální stav zařízení nebo jej chcete pouze zkontrolovat, vyzkoušejte jeden z diagnostických nástrojů pro zjištění aktuálního stavu.

PC Health Check

Společně s Windows 11 představil Microsoft také PC Health Check. Tato novinka se automaticky nainstaluje po aktualizaci. Pokud nástroj ještě nemáte, stačí najet na stránky Microsoftu a stáhnout si jej. Tato aplikace zjistí, zda je vaše zařízení možné upgradovat z Windows 10 na Windows 11. Rovněž vám také zobrazí informace ohledně vašeho aktuálního stavu počítače.

Mohlo by vás zajímat:  Nabíjení telefonu urychlí aktivovaný režim letadlo

Zabezpečení Windows

Zajímá vás, v jakém stavu se nachází váš počítač? Ve spodní liště ve vyhledávači napište „Windows Security“, které následně spusťte. Jakmile se aplikace otevře, zvolte možnost Výkon a stav zařízení. Zde naleznete různé sekce a jejich parametry:

  • kapacita úložiště,
  • aplikace a software,
  • Windows Time,
  • výdrž baterie.

Zelená fajfka značí dobrý stav, v opačném případě uvidíte červený křížek a důvod problému.

Zdroj obrázku: Freepik

Sledování výkonu

Performance Monitor sleduje výkon vašeho systému. Nástroj pracuje tak, že provede diagnostiku a změří také výkon systému. Přehledy se generují jednotlivě a trvají zhruba jednu až dvě minuty. Po skončení analýzy vám vyskočí zpráva. Pokud vše dopadne dobře, dostanete zprávu, v opačném případě dostanete upozornění s následnou diagnózou.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro vytvoření silného hesla, které není snadné prolomit

Stav sítě

Nově si lze také nechat vygenerovat zprávu o stavu bezdrátové sítě. Její záznam obsahuje poslední tři dny. Díky této zprávě můžete následně zjistit, jakým způsobem připojení využíváte a jak řešit případné potíže.

Všechny tyto nástroje jsou velmi užitečné. Nečekejte na nic a vyzkoušejte jednu nebo všechny z nich. Budete alespoň v obraze, v jakém aktuálním stavu se nachází váš počítač.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/13-windows-diagnostics-tools-check-pcs-health/