Krevní skupina napoví, které onemocnění se u člověka může objevit

Lidé s určitou krevní skupinou mají vyšší riziko krevních sraženin, ledvinových kamenů nebo hypertenze. Studie zveřejněná v magazínu eLife ukázala, že mezi onemocněním a určitou krevní skupinou je velká spojitost. Výzkum má vést k novým poznatkům o tom, jaká rizika na člověka čekají podle jeho krevní skupiny. Co odborníci zjistili z údajů od 5 milionů lidí?

Komu hrozí kardiovaskulární onemocnění více?

Studie z minulých let již zjistily, že lidé s krevní skupinou A nebo B mají větší riziko kardiovaskulárního onemocnění nebo krevních sraženin. Lidé s krevní skupinou 0 mají vyšší riziko krvácivých stavů. Mohou být ale také náchylnější na infekční choroby. Lékaři mají stále velmi málo informací o lidech RhD pozitivních a RhD negativních.

Mohlo by vás zajímat:  Za hemeroidy se není nutné stydět. Trpí jimi každý druhý člověk, příčina bývá překvapivá
Woman Is Clutching Her Chest
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zaplnění prázdného prostoru v údajích použili velkou skupinu lidí. Zjistili, že mezi krevními skupinami AB0 a skupinami RhD existuje spojení 49 nemocí s krevními skupinami AB0 a jedna, která byla spojena se skupinou RhD. To lékařům potvrdilo, že lidé s krevním typem A mají vyšší riziko krevní sraženiny a lidé s krevní skupinou 0 větší pravděpodobnost, že budou mít poruchu krvácení a hypertenzi vyvolanou těhotenstvím.

Co hrozí lidem s krevní skupinou B nebo ženám s RhD pozitivním?

Odborníci objevili také souvislost mezi typem B a nižším rizikem vzniku ledvinových kamenů. Některé výsledky nebyly jen negativního rázu. Naopak ženy s RhD pozitivní krví mají vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze během těhotenství. Odborníci stále potřebují více údajů, aby mohli získané výsledky potvrdit.

Mohlo by vás zajímat:  Obezitu je důležité léčit komplexně. Pouhá změna jídelníčku málokdy stačí

Možná vám přijdou tyto výzkumy poměrně zbytečné. Opak je pravdou. Jakmile budou lékaři znát rizika u určitých krevních skupin, mohou se soustředit na prevenci prostřednictvím pravidelných kontrol těchto rizikových faktorů u svých pacientů. Díky tomu mohou lékaři předejít mnoha onemocněním a zachránit svým pacientům život.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8388151/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3626477/, https://elifesciences.org/articles/65658, https://elifesciences.org/digests/65658/linking-blood-types-and-disease, https://elifesciences.org/for-the-press/7a378927/study-reports-links-between-blood-types-and-disease-risks, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-how-your-blood-type-affects-your-health, https://elifesciences.org/for-the-press/7a378927/study-reports-links-between-blood-types-and-disease-risks