Jaké chyby děláte při čištění uší a jak na to správně?

Čištění uší možná není těžká činnost, je ale potřeba myslet na určitá pravidla, která zaručí, že uši budou opravdu čisté. Nevhodné je například používání kosmetických vatových tyčinek, a přitom patří mezi nejoblíbenější nástroje, co se čištění uší týká. Mnoho lidí je neumí používat a zadělávají si na zdravotní problémy. Jak si tedy uši čistit co nejšetrněji a nejlépe?

Čemu se při čištění uší vyhýbat a co naopak používat?

Vatový tampon nebo tyčinka jsou velmi oblíbenými prostředky na čištění uší. Bohužel ale nejsou vhodné, v případě potřeby samozřejmě ano, ale je potřeba se s nimi naučit zacházet, abyste si ucho spíše nepoškodili. Většina lidí si totiž tyčinky tlačí zbytečně hluboko do ucha a tím způsobí, že se ušní maz dostane také hlouběji a tam už zůstane. Jako následek můžete uvést zhoršení sluchu. Můžete si snadno poškodit ušní bubínek a ohluchnout.

Mohlo by vás zajímat:  Syndrom vánočního stromku může pokazit celé svátky. Při příznacích pomůže jen radikální řešení

Proč si vlastně musíme čistit uši? Ušní maz hraje velmi důležitou roli ve zvukovodu, chrání ho před bakteriemi, viry a dalších vnějšími faktory. Má vlastně stejnou funkci jako chloupky v nose. Ušní maz z ucha vytéká a rozpouští se automaticky, takže je doporučováno odstraňovat ho pouze z boltce.

Jak si ucho správně vyčistit?

Někteří si uši myjí pouze vodou, jiní používají přípravky z lékárny. V každém případě pomůže vatový tampon, který si můžete namočit do vody. Snadněji se ušní maz rozpustí. Někdy se ale může stát, že přebytek ušního mazu ucpe zvukovod. Dá se v takovém případě něco dělat? Nejlepší bude navštívit odborníka, který poradí další postup.

Mohlo by vás zajímat:  Nemocná játra o sobě dlouho nedávají vědět. Všimněte si varovných příznaků dříve, než bude pozdě

Zkusit si poradit můžete ale i doma, pomocí prostředků, které tam najdete. Mezi takové patří například parafín. Ten si zahřejte na teplotu lidského tělo, lehněte si na bok a nalijte malé množství do ucha. Můžete zkusit také peroxid vodíku nebo čistou mýdlovou vodu. Dávejte ale pozor, abyste byli zdraví.

Zdroj: https://doctorshearingservices.net/blog/four-mistakes-in-cleaning-your-ears