Nemocná játra o sobě dlouho nedávají vědět. Všimněte si varovných příznaků dříve, než bude pozdě

Játra jsou největším vnitřním orgánem a plní nezastupitelnou funkci při metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, k tomu produkují žluč napomáhající trávení. Jak poznat, že játra trpí? Těžko, protože tento orgán nemá nervová zakončení a při poškození jednoduše nebolí. To je důvod, proč se jaterní onemocnění projevuje až při zhoršeném stavu, je proto nutné sledovat doprovodné příznaky, které na možné poškození upozorňují. Nemoc jater se může projevovat otoky kotníků nebo slabostí. Jaké další symptomy lze pozorovat?

Obezita jako hlavní faktor onemocnění jater

Ve vyspělých zemích je onemocnění jater nejčastěji spojováno s vysokou mírou obezity, vlivem které dochází k chronickému stavu známému jako nealkoholické ztučnění jater a má zkratku podle anglického názvu NAFLD. Sedavý způsob života, nezdravý jídelníček a stresující životní styl se podepisují na nárůstu hmotnosti a vedou k rozvoji tohoto onemocnění, které může skončit fatálně. Vážně totiž devastuje játra, může dojít k rozvinutí cirhózy nebo aterosklerózy.

Zdroj obrázku: Freepik

Rizikové faktory vedoucí k onemocnění jater

Koho ohrožuje nealkoholické ztučnění jater nejvíce? Zejména pacienty s hormonálními poruchami, mimo jiné se syndromem polycystických ovarií nebo s hypotyreózou či psoriázou, ale rizikový je též vysoce kalorický jídelníček sestávající z nasycených tuků a průmyslově vyráběných potravin. Mezi další viníky patří obezita, kdy se tuk hromadí v okolí břicha, cukrovka 2. typu, metabolický syndrom nebo rezistence na inzulín.

Mohlo by vás zajímat:  Nealkoholické pivo je skvělá alternativa nejen pro řidiče. Sportovcům pomůže k lepším výkonům

Nohy odráží stav jater

A jak zjistit, zda jsou játra v pořádku? Ideální je lékařské ultrazvukové vyšetření, které odhalí případné degenerativní změny jaterních buněk. Stačí ale také dobře znát své tělo, které na potíže s játry ukazuje různými způsoby. Jeden z nejviditelnějších je na nohou, kdy při špatném fungování jater dochází k otokům chodidel a kotníků. Může otékat i samotné břicho, přičemž známkou, že se něco děje s játry, je též výrazný úbytek na váze. Později může docházet k bolesti v pravé horní části břicha. Prevence je rozhodně namístě, cirhóza jater je totiž nevyléčitelná, je proto důležité dbát na správný jídelníček i dostatek pohybu.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502