Popraskané paty trápí nejen ženy. V mnoha případech dokonce prozrazují skrytou nemoc

Dokonalá, hebká kůže, to je asi sen každého z nás, nebo aspoň ženské části obyvatel. Co když se ale vyskytnou problémy v podobě suchých a popraskaných pat? Jedná se sice na první pohled o banální situaci, ale na druhou ne každý chce trpět těmito neduhy. Nejenže vypadají nevzhledně, ale také omezují a bolí během chůze. Co pro to udělat? Stačí navštívit odborníka, který vám pomůže s těmito potížemi. Jenže co když ani to nepomůže? Může se totiž jednat o příznaky vážného onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Červený nos jako nepříjemné stigma: ne vždy souvisí s konzumací alkoholu

Čím je způsobena suchá kůže?

Na tuto otázku nejspíše sami víte odpověď. Jedná se především o naši chybu, kdy používáme nesprávnou obuv. Nevíte, co si pod tím představit? Tak především to, že místo ponožek chodíme naboso. Chvilková dokonalost poté vede k suché, popraskané kůži. To samé ale platí i o zimě, jestliže jsme pokožce nevěnovali dostatečnou pozornost.

Suchá popraskaná kůže na patách – jaké chyby vedou k těmto projevům?

  • Nadměrné obrušování epidermis,
  • vrozené a získané vady nohou,
  • nadváha,
  • absence vitamínu A a E,
  • nošení neprodyšných ponožek.
Mohlo by vás zajímat:  Tukům ve stravě se mnozí obloukem vyhýbají. Namísto štíhlé postavy přijde katastrofa
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na cukrovku nebo lymfom

Cukrovka patří k nejzávažnějším onemocněním, která mají co do činění s patami. Trvale zvýšená hladina cukru v krvi brání v průtoku krve a vede až k ischemii nohou, což způsobuje popraskání a zrohovatění chodidel. Pokud není cukrovka správně léčená, hrozí onemocnění zvané „diabetická noha“.

Mezi další nemoci deklarující suchou, popraskanou kůži na nohou patří psoriáza, hypotyreóza, ekzém, tinea a revmatismus. V nejhorších případech může být diagnostikován lymfom. Jedná se o zhoubný nádor buněk lymfatického systému. Napadá uzliny, slezinu a krev, což způsobuje slabost, noční pocení, svědění, suchost a praskání kůže. Jestli si všimnete popraskané kůže na patách, okamžitě je mazejte krémy, aby byly hydratované. Pokud ani toto nezabírá, je potřeba navštívit odborného lékaře.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/foot-health/cracked-heels.aspx