Vyřazení cukru z jídelníčku odborníci chválí a doporučují postup, díky kterému se to skutečně podaří

V dnešní době se stále více lidí vzdává konzumace cukru. Odborníci na výživu tuto myšlenku chválí, ale zdůrazňují, že není dobré přestat konzumovat cukr ze dne na den. Jak tedy zdravě vyřadit cukr ze svého jídelníčku a jaké výsledky po vysazení cukru můžete očekávat?

Jak se postupně vzdát cukru

Odborníci se přiklánějí k tomu, že metoda malých kroků je nejlepší. Podle jejich názoru je to mnohem účinnější než náhlé a nepromyšlené akce. Pokud se chcete vzdát cukru, připravte si seznam vašich nejčastěji konzumovaných výrobků, které obsahují cukr. Je důležité si pečlivě pročíst složení, zejména hotových jídel nebo polotovarů, a to i těch slaných. I když se to nezdá, cukr se nachází i v hořčici, kečupu a hotových omáčkách. Můžete tedy očekávat, že seznam bude dlouhý. Pak už jen stačí vyškrtnout alespoň polovinu produktů ze seznamu. Po 2–3 týdnech se k seznamu vraťte a začněte vyškrtávat další položky.

Mohlo by vás zajímat:  Nemoc v domácnosti ohrožuje ostatní členy. Vyhnout se nákaze nemusí být nemožné
Zdroj obrázku: Freepik

Negativní dopad vysazení cukru

Odborníci na výživu upozorňují, že ti, kteří denně konzumují velké množství cukru, se po okamžitém vysazení nemusí cítit nejlépe. Mohou se zhoršit jejich chuťové vjemy nebo se projeví velká únava. Velkým rizikem je i nekontrolovatelná chuť na sladké, která může nakonec vést ke konzumaci ještě většího množství cukru než dříve. Postupným odbouráváním cukru si tělo zvykne a můžete se tak vyhnout výše zmíněným situacím.

Efekty, které se dostaví po vysazení cukru

Buďte trpěliví při čekání na výsledky. Některé se mohou objevit okamžitě, na jiné si budete muset počkat. Mezi první projevy patří zvýšení energie a zlepšení stavu pokožky. Pleť bude krásně vypnutá, rozjasněná a hydratovaná. Ukázalo se, že lidé, kteří pijí hodně slazených nápojů, jsou mnohem náchylnější ke vzniku akné. Efekt, na který se většina lidí obvykle těší, je úbytek hmotnosti. To se ale obvykle dostaví zhruba čtyři týdny po vysazení cukru. Je nutno říct, že k poklesu tělesné hmotnosti nedojde vždy. Především záleží na vaší výchozí hmotnosti a stravě. Odbourání cukru nemusí nutně znamenat snížení příjmu kalorií. Lidé, kteří chtějí zhubnout, by měli dbát na vyváženou stravu.

Zdroj: https://www.health.com/nutrition/health-benefits-quitting-sugar