Dlažební kostky zbaví mechu a plevele horká voda i přírodní herbicidy

Pěkně položené dlažební kostky dodávají našim nemovitostem jedinečný a atraktivní vzhled. Bohužel časem se na jejich povrchu může objevit plevel a mech, což značně narušuje jejich estetiku. Není však nutné sahat po drahých a potenciálně škodlivých chemikáliích, abychom obnovili původní krásu dlažebních kostek. Existuje několik domácích metod, které pomohou zbavit se těchto nezvaných hostů a vrátit dlaždicím dřívější lesk.

Horká voda jako bezpečný pomocník

Horká voda je přirozený a bezpečný způsob, jak se zbavit plevelu a mechu na dlažebních kostkách. Stačí jednoduše nalít vroucí vodu přímo na postižené oblasti a nechat ji proniknout až ke kořenům. Je však důležité být opatrný, abychom se při manipulaci s horkou vodou nezranili a abychom nepoškodili rostliny, které chceme ponechat nedotčené. Tento přírodní způsob je efektivní zejména proti menšímu plevelu a mechu.

Mohlo by vás zajímat:  Chuť vývaru změní jediná ingredience. Osolit polévku je třeba ve správnou chvíli
Zdroj obrázku: Freepik

Oceňte sílu přírodních herbicidů

Přírodní herbicidy, jako je ocet a sůl, mohou být účinným řešením při potírání plevelu a mechu. Jednoduše smíchejte jednu část octa s jednou částí vody a přidejte lžíci soli. Tuto směs pak stříkejte přímo na postižené oblasti, snažte se však vyhnout rostlinám, které chcete ponechat nedotčené. Mějte na paměti, že sůl brání růstu rostlin, proto se vyvarujte jejího používání v místech, která plánujete v budoucnu využít pro pěstování. Tato přírodní kombinace octa a soli je obzvláště účinná proti tvrdohlavějšímu a většímu plevelu.

Mohlo by vás zajímat:  Vypořádejte se s kocovinou rychle. Základem jsou tekutiny a správné potraviny

Účinnost kartáčování a zametání

Jednoduchým, ale účinným způsobem, jak se zbavit mechu a plevelu, je použití kartáče. Pro tuto metodu se doporučuje použít tuhý rýžový kartáč nebo kartáč se syntetickými vlákny. Pravidelné kartáčování pomáhá odstranit mech a plevel dříve, než mají šanci zakořenit v dlažebních kostkách. Doporučuje se také pravidelné zametání, které pomáhá odstranit plevelová semena, čímž se minimalizuje jejich šíření a růst. Kartáčování a zametání jsou jednoduché a nenáročné metody, které lze pravidelně provádět jako preventivní opatření pro udržení dlažebních kostek čistých a bez nežádoucích rostlin.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-get-rid-of-moss-on-a-patio