Radost z vypěstovaných rajčat může rychle pominout. Typickému praskání jde naštěstí předejít

Rajčata jsou velice oblíbené ovoce, ale jejich pěstování je docela náročné, jelikož jsou náchylná na různé neduhy. Jedná se totiž o praskání plodů. Nejde jen o vzhled, ale také o riziko onemocnění. Naštěstí existují způsoby, jak tomu předejít.

Jedním z důvodů, proč rajčata praskají, je kolísání vlhkosti půdy, ve které jsou rajčata vysazena. Další příčinou je nedostatečné hnojení nebo nepravidelná zálivka. Častým jevem je hyperhydratace, která vzniká při nadměrném množství zalévání nebo dešti. Rajčata poté nabobtnají, až prasknou.

Mohlo by vás zajímat:  Většina lidí skládá do myčky hrníčky špatně. Známá tiktokerka prozradila trik, který předejde nepříjemnému problému

Stanovte si pravidla

Než začnete hnojit, zjistěte si, které hnojivo si pořídíte. U rajčat platí dvojnásob, že je potřeba koupit správné. Ve svém složení by nemělo obsahovat velké množství dusíku, protože urychluje růst ovoce. Správně zvolený přípravek zajistí rovnoměrný růst.

Dodržujte pravidelné zalévání keřů, tím snížíte riziko prasknutí rajčat. Pokud prší, zalévat nemusíte. Při vyschnutí půdu pozvolna hydratujte. Další nutností je zajistit odvodnění půdy. U keřů v květináči je potřeba udělat díry, jelikož kořeny nesmí být namočené ve vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen je úhlavní nepřítel každé varné konvice. K jejímu vyčištění pomůžou odpadky z kuchyně
Zdroj obrázku: Freepik

Mulčování a odrůdy

Důležitou složkou půdy je podestýlka. Zabraňuje nadměrnému odpařování vody a chrání záhon před plevelem. Ideálními adepty jsou:

  • kůra,
  • piliny,
  • sláma.

Ke koupi jsou různé odrůdy, ale nejlepší je koupit kvalitní, dražší. Zejména se jedná o ty odrůdy, které jsou méně náchylné k lámání a jejichž slupka je tvrdší oproti klasickým odrůdám. Tyto odrůdy koupíte v zahradnictví, stačí se pouze zeptat prodejce.

Jak často sklízet rajčata?

Rajčata by se měla sklízet pouze tehdy, když jsou zralá. Je velmi důležité nepromeškat správný okamžik, jinak hrozí prasknutí ovoce, pokud rajče necháte delší dobu na keři. Zralá rajčata může poškodit i silný vydatný déšť, proto je potřeba také myslet, kde rajčata pěstujete. Jestli na balkóně, v domácnosti, ve skleníku, nebo jen tak venku.

Zdroj: https://www.espoma.com/fruits-vegetables/keep-tomatoes-from-cracking-and-splitting/