Jak vyčistit boty v zimě? Poradíme účinné triky

V zimě nás může trápit nejen led, ale také sníh, sůl a bláto, které se nám dostane na boty. Proto je potřeba vědět, jak takové boty od nečistot vyprat a odstranit je, nejlépe za pomoci levných prostředků. Posypová sůl může nové boty celé zničit, ať se jedná o kožené nebo semišové. V každém případě bude nutné boty impregnovat, aby se na nich nečistoty neusazovaly.

Boty vyčistěte ihned po návratu domů

K čištění obuvi nejen od bláta, ale také soli a dalších nečistot by mělo dojít bezprostředně poté, co dojdete domů. Čím déle s tím budete otálet, tím více se nečistoty dostanu do vláken a jejich odstranění bude obtížnější. Nejdříve povolte tkaničky a dávejte si pozor na semišové boty a obuv z nubuku – na tyto materiály nesmí přijít voda a nečistoty čistěte speciálními kartáči.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nabrat síly po probdělé noci? Poradíme zaručené tipy

Pokud máte boty navíc promočené, musíte je nejdříve dát uschnout. Nikdy obuv nedávejte přímo na topení nebo blízko zdroje tepla. Kůže i semiš se mohou snadno poškodit a boty už nikdy nespravíte. Můžete si pomoci například starými novinami, které vložíte do boty. Po dvou hodinách je vyměňte. Vhodná je také rýže nebo kočkolit, které vysají nadbytečnou vlhkost z vnitřku obuvi.

Jak se zbavit skvrn od soli?

Jestli máte boty kožené, můžete sůl odstranit pomocí vody a octa v poměru 1:1. Postižená místa dvakrát otřete, poté navlhčete hadřík ve vodě. Semišové boty můžete očistit pomocí hadříku, který namočte do teplého mléka nebo roztoku jedlé sody a vody. Ještě před první procházkou je vhodné nové boty impregnovat. Můžete je nastříkat různými prostředky, které je ochrání nejen před vlhkostí, ale také od různých nečistot.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní kávové nápoje, které zahřejí a zlepší náladu

Použít ale můžete také včelí vosk, vazelínu nebo neškvařené nesolené vepřové sádlo. Semišové boty ale můžete impregnovat přípravky, které jsou na ně určené. Vyčištěné a suché boty pak můžete ještě natřít různými krémy, které jim dodají lesk a budou vypadat stále jako nové.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/beauty/fashion/tips/a22007/winter-shoe-cleaning-tips/