Jak vyčistit boty v zimě? Poradíme účinné triky

V zimě nás může trápit nejen led, ale také sníh, sůl a bláto, které se nám dostane na boty. Proto je potřeba vědět, jak takové boty od nečistot vyprat a odstranit je, nejlépe za pomoci levných prostředků. Posypová sůl může nové boty celé zničit, ať se jedná o kožené nebo semišové. V každém případě bude nutné boty impregnovat, aby se na nich nečistoty neusazovaly.

Boty vyčistěte ihned po návratu domů

K čištění obuvi nejen od bláta, ale také soli a dalších nečistot by mělo dojít bezprostředně poté, co dojdete domů. Čím déle s tím budete otálet, tím více se nečistoty dostanu do vláken a jejich odstranění bude obtížnější. Nejdříve povolte tkaničky a dávejte si pozor na semišové boty a obuv z nubuku – na tyto materiály nesmí přijít voda a nečistoty čistěte speciálními kartáči.

Pokud máte boty navíc promočené, musíte je nejdříve dát uschnout. Nikdy obuv nedávejte přímo na topení nebo blízko zdroje tepla. Kůže i semiš se mohou snadno poškodit a boty už nikdy nespravíte. Můžete si pomoci například starými novinami, které vložíte do boty. Po dvou hodinách je vyměňte. Vhodná je také rýže nebo kočkolit, které vysají nadbytečnou vlhkost z vnitřku obuvi.

Mohlo by vás zajímat:  Colu nejčastěji pijeme, ale se známou limonádou lze i vyřešit problémy v domácnosti, nebo uklízet

Jak se zbavit skvrn od soli?

Jestli máte boty kožené, můžete sůl odstranit pomocí vody a octa v poměru 1:1. Postižená místa dvakrát otřete, poté navlhčete hadřík ve vodě. Semišové boty můžete očistit pomocí hadříku, který namočte do teplého mléka nebo roztoku jedlé sody a vody. Ještě před první procházkou je vhodné nové boty impregnovat. Můžete je nastříkat různými prostředky, které je ochrání nejen před vlhkostí, ale také od různých nečistot.

Použít ale můžete také včelí vosk, vazelínu nebo neškvařené nesolené vepřové sádlo. Semišové boty ale můžete impregnovat přípravky, které jsou na ně určené. Vyčištěné a suché boty pak můžete ještě natřít různými krémy, které jim dodají lesk a budou vypadat stále jako nové.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/beauty/fashion/tips/a22007/winter-shoe-cleaning-tips/