Cestovat v dnešní době s hotovostí se nevyplatí, je lepší spolehnout se na platební karty

U nás se už od zavedení povinného EET, které bylo v mezičase zrušeno, diskutuje o tom, zda je možné, aby obchodník odmítal platbu kartou. V Evropě však existují i místa, na kterých obchodníci odmítají hotovost a akceptují výhradně karetní platby. Pokud jsou takoví i v Česku, zatím jich je minimum. Přibývá ovšem automatů, které hotovost neakceptují. Většinou jsou to ty, které prodávají dražší zboží, a tak by musely mít kromě počítadla mincí také počítadlo na bankovky, a navíc by musely mít dostatečnou zásobu drobných na vracení. Ale pojďme k našemu hlavnímu tématu – jak je to s cestováním?

Mohlo by vás zajímat:  Levné zboží nemusí být kvalitní nebo může souviset se skrytými poplatky

Stačí pár stovek

Měnit před odjezdem na dovolenou desítky tisíc za eura, dolary či rovnou nějakou lokální měnu je už dnes reliktem minulosti. Do většiny zemí není třeba cestovat s nabitou peněženkou, místní měnu totiž často vyberete v bankomatu za podobných podmínek, které dostanete v bance či směnárně. A ve vyspělém světě hotovost většinou potřebovat nebudete, v restauracích či obchodech zaplatíte kartou. Hotovost tak budete potřebovat jen na dýška či drobné platby na tržišti.

ill-put-it-my-card-cropped-shot-unrecognizable-young-man-handing-credit-card-shop
Zdroj obrázku: Freepik

Debetní karta jako jistota

Naopak se můžete dostat do situace, kde vám hotovost bude k ničemu. Třeba když budete chtít využít služeb Uberu, Boltu, či jiné taxislužby. Také řada hotelů dnes neakceptuje hotovost, zejména při platbách v řádech vyšších desítek tisíc korun, kde jim mohou přijímání takových obnosů omezovat místní vyhlášky proti praní špinavých peněz. Debetní karta je tak sázka na jistotu a většinu prostředků je lepší mít právě na ní.

Mohlo by vás zajímat:  Triky, které pomohou vyjednat nižší cenu vybraného ojetého auta

Kreditní karta má smysl

To, co nazýváme kreditní kartou, je obvykle karta debetní. Debetní kartou platíme vlastními penězi, kreditní kartou těmi vypůjčenými, jde totiž o formu úvěru. Přesto je rozumné kreditní kartu přibalit, třeba když si budete chtít v zahraničí půjčit auto nebo uhradit vratnou zálohu za ubytování – takové služby obvykle totiž akceptují výhradně kreditní karty. U nich totiž mají jistotu, že jejich majitel je natolik solventní, aby dostal od své banky spotřebitelský úvěr.

Zdroj: https://www.nerdwallet.com/article/credit-cards/use-credit-card-or-cash-on-vacation