Některé barvy karoserie lépe skryjí škrábance a nečistoty

Osobní automobil patří mezi základní dopravní prostředky, kterými se lidé přepravují napříč lokacemi. Kromě toho, aby vůz jezdil spolehlivě, je namístě, aby automobil vypadal čistě. Není nic horšího, než když automobil je špinavý, nebo dokonce poškrábaný. Určitě nikoho nebude bavit umývat automobil každý den, aby ho během chvíle měl opět špinavý. O maskování nečistot napoví barva laku. Které barvy dokážou nejlépe maskovat prach a další druhy nečistot a naopak?

Dobře maskují prach

Podle mnohých majitelů patří bílá barva k nejnáročnějším na údržbu, což není až taková pravda. Co se týče maskování prachu a dalších nečistot, bílá patří k premiantům. Toto tvrzení ale platí, pouze pokud automobil jezdí po městských částech či čistých venkovských úsecích. Velkou roli hraje také počasí, pokud je deštivo, je náchylnější. Nejvíce náchylným místem na hromadění nečistot je u podběhů kol, kde je koncentrace špíny nejvyšší.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud autu nesvítí jedno světlo, je lepší s ním vůbec nevyjíždět

Světle modrá patří k barvám, které si po opuštění myčky nezachovají příliš čistý vzhled. Na druhou stranu má asi dvakrát lepší schopnosti v maskování vrstev prachu, který se hromadí během samotné jízdy. Výhodou této barvy je, že se v létě příliš nezahřívá jako jiné barvy, zejména černá.

headlight-lamp-car
Zdroj obrázku: Freepik

Premianti v maskování

Šedá barva karoserie je vhodná pro řidiče, kteří neradi myjí auto. Světle šedá barva není vhodná pro všechny automobily. Nahromaděný prach se lehce ztratí na této barvě laku. Stříbrná barva je už jiný kalibr. Stříbrná oproti šedé sedí téměř na každém automobilu a skryje nejen prach a nečistoty, ale zakryje také drobné škrábance.

Mohlo by vás zajímat:  Koupit ojeté vozidlo od firmy není vždy správná volba

Světle hnědá patří asi k nejlepším barvám, které spolehlivě skryjí nečistoty, prach i drobné škrábance. Tato barva se hodí pro většinu automobilů.

Černá barva

Nejhorší na údržbu je bohužel černá barva. Ačkoli patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější, právě tato barva je nejvíce náchylná na viditelnost jakýchkoliv nečistot, prachu či škrábanců. Pokud takové auto máte nebo si ho hodláte pořídit, připravte se na časté umývání.

Zdroj: https://zappysautowashes.com/blogs/news/what-are-the-easiest-and-hardest-car-colors-to-keep-clean