Šetřit vodou a energiemi pomůže pravidelná údržba a malé změny návyků

Ceny se stále zvyšují, a to bohužel ne stejnou rychlostí jako platy. Pro mnohé domácnosti tak může být po nějaké době těžké s financemi vyjít. Přitom co se využití vody a energie týče, častokrát stačí ke zlepšení změna opravdu malých návyků. Právě v dnešním článku vám přinášíme několik změn, které vaši peněženku či bankovní účet jenom potěší.

Nakládejte s vodou rozumně

Ať se vám to možné zdá, či ne, pořád existují lidé, kteří s vodou rozumně nezacházejí. Přitom nás tyto drobné změny skoro nijak neovlivní.

Mohlo by vás zajímat:  Malou ložnici jde opticky zvětšit pomocí jednoduchých triků se světlem, vzory i barvami

První z nich je omezit koupele. Samozřejmě nikdo neříká, že si vanu plnou teplé vody a bublinek nemáte jednou za čas užít. Všeho však s mírou. Napuštěním vany totiž vyplýtváte daleko více vody než při obyčejném sprchování. A co více, spotřebujete také daleko více energie potřebné na ohřev této vody a navíc vám celý proces zabere daleko více času. Pokud si tedy chcete užít chvilku pro sebe a relaxovat, vanu si dopřejte. Ale každý den tento proces zkrátka není udržitelný.

Mohlo by vás zajímat:  Triky, které pomohou vyjednat nižší cenu vybraného ojetého auta

Stejně tak dávejte pozor na tekoucí kohoutky třeba při čištění zubů. Doslova tak necháváte téct nevyužitou vodu přímo do odtoku.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte si pozor na stav své domácnosti

Jednou z hlavních věcí, co byste měli dělat pravidelně, zvlášť pokud se snažíte ušetřit, je kontrola závad a spotřebičů v domácnosti. Například protékající toaleta dokáže s inkasem pěkně zatočit. Oprava je přitom většinou jednoduchá a velice se vyplatí.

Stejně tak si dejte pozor na využívání spotřebičů, jako jsou pračka či myčka. Nikdy nepouštějte přístroje zbytečně. I na poloviční dávku nádobí či prádla totiž spotřebují úplně stejný objem vody a energie. Puštění tedy vždy zvažte, a pokud máte možnost, zvolte program úsporný. Samozřejmě pokud myčku nemáte, nezbývá vám nic jiného než mytí v ruce. V tomto případě opět nenechávejte vodu přebytečně téct. Pomoct si můžete i napuštěním dřezu.

Zdroj: https://www.ccw.org.uk/save-money-and-water/waterenergysavinghome/