Bolest v dolních končetinách může souviset s vysokým cholesterolem

Vysoká hladina cholesterolu v krvi může mít mnoho příznaků, podle kterých poznáte, že se s vaším tělem něco děje. Nejjednodušším způsobem kontroly je krevní test. Předtím se ale můžete setkat s mnoha signály, kterými se vás tělo snaží upozornit, že je něco špatně. Bolesti nohou jsou jedním z příznaků, kterým mnoho lidí nevěnuje pozornost a většina lidí si je nespojí s cholesterolem.

Vysoký cholesterol je velmi nebezpečný

Velké množství špatného cholesterolu se postupně hromadí na stěnách tepen a po určité době se vytvoří tzv. aterosklerotický plát. To vede ke ztuhnutí a zúžení cév. Důsledky tohoto stavu jsou velmi vážné, protože v závislosti na zúžení cév může dojít k jejich ucpání, což následně povede ke srdečnímu infarktu. Jde o zákeřného a mazaného protivníka, proti kterému můžete bojovat správnou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou.

Mohlo by vás zajímat:  Pro prevenci kousnutí klíštětem je vhodné zvolit správné oblečení

Příznaky vysokého cholesterolu se objeví ve chvíli, kdy je ho v těle skutečně hodně. Tělo vám řekne, že tepny nefungují správně, díky čemuž můžete rozpoznat příznaky tohoto zdravotního problému. Rozpoznat to můžete i podle svých nohou. Jestli často cítíte bolest a nepohodlí v dolních končetinách, může to být způsobeno abnormálním průtokem krve, který způsobily ucpané tepny.

3d Rendering Atherosclerosis With Cholesterol Blood Plaque Vessel Cause Coronary Artery Disease
Zdroj obrázku: Freepik

Nohy vám snadno řeknou, že máte jít k lékaři

Vysoký cholesterol může způsobit i další problémy s dolními končetinami, a to konkrétně šlachami. Nejvíce postižené jsou obvykle Achillovy šlachy, protože usazování cholesterolu vede k jejich změnám a oslabení. Objevit se ale mohou také křeče v chodidlech a nohou, které často způsobuje ateroskleróza.

Mohlo by vás zajímat:  Ani muži nevidí první šediny rádi. Šedivění vlasů může oddálit jídelníček bohatý na vitamíny

Dalším příznakem, který na sobě můžete pozorovat, je lesklá, napjatá kůže na chodidlech a nohou. Bledé a studené nohy jsou také mnohdy způsobeny vysokou hladinou cholesterolu, protože se nohy špatně prokrvují. Změny se projeví také na nehtech, které budou růst pomaleji a budou silnější než obvykle. Podle těchto příznaků můžete poznat, že je správný čas pro návštěvu lékaře.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/symptoms/leg-pain/basics/causes/sym-20050784, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/arteriosclerosis-atherosclerosis/symptoms-causes/syc-20350569, https://www.nhs.uk/conditions/high-cholesterol/, https://www.health.com/condition/cholesterol/high-cholesterol-leg-symptoms, https://www.healthline.com/health/high-cholesterol-symptoms