Syndrom vyhoření může potkat každého. Pořádná změna prospěje a zažene osobní krizi

Nový výzkum ukazuje, jak předejít syndromu vyhoření. Baví vás vaše práce, nebo vás už jenom stresuje? Je pro vás každý den v práci utrpením a začíná to pro vás být už takřka nesnesitelné? Pak byste si měli dát pozor, aby syndrom vyhoření nedostihl i vás.

Sedíte u práce dlouhé hodiny, vyřizujete stovky e-mailů, neustále řešíte něco do práce a volný čas už ani nevíte, co je? Tímhle tempem se u vás syndrom vyhoření objeví opravdu rychle. Právě pro lidi, kteří se neustále stresují prací a nemají čas na nic jiného, je tady výzkum Davida Welshe a jeho kolegů, který se zaměřil na to, jak se syndromu vyhoření vyhnout. Jediné, co k tomu potřebujete, je upravit svoje chování, ale trochu jinak, než asi očekáváte.

Výzkumný experiment

Během daného experimentu bylo do výzkumné laboratoře pozváno několik studentů, kteří byli rozděleni do dvou skupin. První skupina měla podmínky, které si sama nastavila, a ta druhá podmínky obdržela. Obě skupiny byly motivovány tím, že pokud danou práci stihnout v časovém limitu, dostanou odměnu. Byla tak prakticky vytvořena simulace prostředí na pracovišti a pokus mohl proběhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Dodržování zdravého jídelníčku je někdy úplně k ničemu. Některé rady tělu jenom uškodí
Zdroj obrázku: Freepik

Výsledky experimentu

Výsledky nejsou moc překvapivé. Skupina, která si podmínky nastavila sama, byla úspěšnější. Většina jejích členů stihla práci v daném limitu a ti, co ne, se velmi přiblížili. Členové této skupiny byli se sebou spokojení a projevovali po dokončení i mírné nadšení. Ovšem skupina číslo dvě měla o poznání větší problémy. Byli opravdu silně emočně vyčerpaní a nebyli spokojení se svým výkonem. Navíc většina z nich práci nedokončila, a když už, tak rozhodně nehýřila nadšením jako skupina číslo jedna.

Tady je jasně vidět, že práce by nás měla alespoň trochu bavit a motivovat, jinak nám opravdu vážně hrozí, že si nás syndrom vyhoření co nevidět najde.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/burnout/art-20046642, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31219258/