Bylinky a sušené ovoce jsou první pomocí při přejedení, bolesti břicha i nadýmání

Odmítnout na návštěvě další kousek koláče? Nebo o svátcích, oslavách a setkáních s přáteli zůstat jen při jednom obloženém chlebíčku? Při různých příležitostech se servíruje na stůl tolik dobrot, že jen málokdo odolá. Příliš tučného, sladkého, slaného, nebo jednoduše nadměrné množství jídla může vést k různým zažívacím obtížím. Důsledky na sebe nenechají dlouho čekat, při plném žaludku začne bolet břicho, přidává se pálení žáhy, říhání nebo nadýmání. Co s tím? V takové chvíli pomohou bylinkové čaje, které přinesou úlevu a zharmonizují trávení.

Přejídání nevěstí nic dobrého

Příliš tučného a sladkého nevěstí nic dobrého. Ono se nadarmo neříká „pij do polopita, jez do polosyta“. Velké množství jídla nebo různých kombinací, které se nabízejí na slavnostních stolech či na rautech, mohou způsobit žaludeční obtíže a bolesti břicha, o to více, když se k jídlu ještě přidává pití alkoholických a nealkoholických sladkých nápojů či koktejlů. Jaká je první pomoc na přejedení? Po jakých nápojích sáhnout? Bezpochyby pomohou osvědčené bylinky, které urychlí trávení.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta, heřmánek a fenykl

První skupinu tvoří bylinky, které pozitivně působí na trávení, pomáhají zrychlit metabolismus a podporují střevní peristaltiku. Vybrat si lze mátu peprnou, která zlepšuje produkci trávicích šťáv a uvolňuje střevní plyny. Heřmánek je naopak lékem při bolestech žaludku nebo při pálení žáhy, pomůže při zácpě. Plynatosti zbaví fenykl, ale pozor si musí dát těhotné a diabetici. Na druhou stranu pomůže i malým dětem při bolestech břicha a střevních kolikách.

Mohlo by vás zajímat:  Kovová pachuť v ústech není důvod k panice. Většinou má jednoduché vysvětlení

Kompoty a sušené ovoce

Mezi další oblíbené bylinky, které se mohou použít při žaludečních obtížích, patří kmín, šalvěj a meduňka, která navíc působí relaxačně a je lékem na zácpu. Vhodné je dostatečně pít a doplňovat vlákninu. Ideální jsou ovocné kompoty, které usnadní trávení, ale vyplatí se nabídnout hostům i misku se sušeným ovocem, například meruňkami, které regulují trávení a dodají potřebnou vlákninu. Nepřislazované sušené ovoce obsahuje vitamíny a minerály, v omezeném množství jej mohou konzumovat i diabetici.

Zdroj: https://thenutritioninsider.com/wellness/herbs-for-digestion/