Obezitu je důležité léčit komplexně. Pouhá změna jídelníčku málokdy stačí

Co je obezita? Stav, kdy se v lidském těle ukládá nadměrné množství tuku, což je způsobeno nerovnováhou mezi množstvím energie přijaté potravou, a energie, která je vydávaná na každodenní činnosti a fyzické aktivity. Nejedná se rozhodně o pouhý estetický problém, ale o závažný jev vedoucí k dalším přidruženým onemocněním, jako je hypertenze, oběhové obtíže, vysoký cholesterol, nebo přímo cukrovka. Pro její léčbu je klíčové zjistit příčinu, ale také zavést do života pacienta zdravé zásady a změnit jeho přístup k jídlu jako takovému.

Obezita jako diagnostikovaná nemoc

Odborníci se shodují, že diagnóza je prvním krokem k možnému vyléčení. Je nutné vyšetření z medicínského i psychologického hlediska, protože jen samotné předepsání zdravého jídelníčku nemusí mít žádný vliv. Zjištění příčin obezity vede naopak k minimalizaci jevů, kdy dochází k opětovnému nabírání kil navíc a dalším komplikacím. Komplexní a mezioborový přístup přináší trvalé výsledky, jak dokládají dvacetileté zkušenosti dietoložky Ewy Gajkové z Centra pro léčbu obezity z polského Krakova.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny vzniku obezity

Toto onemocnění vzniká z rozličných příčin, podle odborníků hraje roli těhotenská cukrovka v době vývoje plodu nebo následná porodní váha miminka. Mezi nejčastější příčiny dále patří:

  • hormonální poruchy,
  • inzulinová rezistence,
  • cukrovka,
  • metabolické potíže.

Nejčastějším důvodem je ale podle obezitoložky Gajko „pravidelný větší příjem kalorií, než je jejich výdej“.

Špatné stravovací návyky jako důvod číslo jedna

Příliš kalorická jídla, nevhodné načasování a málo pohybu, to vede ke špatným stravovacím návykům už v dětství a zakládá na potíže v dospělosti, kdy se přidává psychologický aspekt, stres a touha po jídle pro uklidnění nebo za odměnu. Lidé jídlem řeší také emoce a stresovou zátěž. Základem léčby by tak měla být změna jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity, někdy je však nutná i farmakologická nebo chirurgická léčba. Neméně podstatná je psychologická pomoc pro odstranění škodlivých vzorců chování a naučení metod pro ovládání svého chování.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/us/conditions/obesity