Vychladit elektromobil pomocí klimatizace je možné už před nastoupením do vozu

Cestování automobilem nebo elektromobilem je pohodlná záležitost. Velice snadno se tak dostaneme téměř kamkoliv. Stačí, abychom měli dostatek paliva nebo energie. Co se týče elektromobilů, zaznamenaly určitý technologický pokrok, jelikož na trhu jsou dostupné modely s vyšším dojezdem. Elektromobil má své výhody i nevýhody. Za výhodu by se dalo označit dálkové spuštění klimatizace, tedy pokud je baterie nabitá na minimální požadovanou hodnotu. Není nic příjemnějšího než nastoupit do vychlazeného vozu místo do vyhřáté sauny. Tato funkce má ale také svá negativa. O jakých je řeč?

Mohlo by vás zajímat:  Parkování mezi dvě čáry dělá řadě řidičů problémy. Pomoci jim může asistent v autě

Energie

Jak již bylo zmíněno, klimatizaci lze zapnout dálkově. Ta ale zároveň spotřebovává energii z akumulátoru, a proto zapnutím klimatizace ubývá hodnota akumulátoru s tím, jak dlouho a intenzivně hodláte využít klimatizaci uvnitř vozu. Určitě si rozmyslíte, zda potřebujete vychladit vůz pouze chvíli, nebo delší dobu. Ideální je zjistit stav nabití baterie a určit si, jak moc hodláte vychladit interiér vozu.

Zdroj obrázku: Freepik

Prodražení nabíječky

Klimatizaci můžeme zapnout, také když máme vůz připojený k nabíjecí stanici. I při nabíjení totiž můžeme svůj elektromobil chladit, dokud nebudeme připraveni nastoupit do elektromobilu a jet. V tomto případě nebude odebírána hodnota z akumulátoru, ale nabíjení se značně prodraží.

Mohlo by vás zajímat:  Hlídání rychlosti a otáček ve snaze ušetřit palivo zvyšuje riziko kolize

Změna plánu

Elektromobily jezdí na akumulátor. Každý akumulátor má stanovený dojezd, který je ovlivněn úrovní nabití. Čím více klesá, tím více klesá i samotný dojezd. Zapnutí klimatizace elektromobilu způsobuje zkrácení tohoto dojezdu na nižší hodnotu, což může zkomplikovat cestování. V takovém případě je nutné, abyste si přeorganizovali trasu nebo během jízdy učinili různá rozhodnutí, abyste neskončili s vybitým elektromobilem.

Nechceme vás samozřejmě odradit od použití této funkce. Naopak, jedná se o skvělý způsob, jak nastavit ideální teplotu uvnitř vozu. Skvělým tipem také může být parkování vozu ve stínu nebo garáži. Zapnutí klimatizace je super, když váš vůz je vystaven slunečnímu svitu, ale nepřehánějte to s délkou ani intenzitou.

Zdroj: https://www.motoringelectric.com/charging/what-is-electric-car-preconditioning/