Říjen je měsícem pokut. Policisté začínají chytat řidiče, kteří mají problém se světly

Od 1. ledna se dramaticky zvýšily postihy pro řidiče a pokutu tak můžete dostat i za přestupek, nad kterým ještě nedávno někteří policisté přivírali oči. Příkladem může být třeba správná regulace světel, která je zvláště důležitá po 30. říjnu letošního roku. Pokud jsou potkávací světla nastavená špatně, hrozí řidičům nepříjemné postihy.

Podzim je pro auta rizikový

Řidič by měl být opatrný a pozorný po celý rok, ale právě na podzim a v zimě povětrnostní podmínky činí jindy bezpečnou a bezproblémovou jízdu mnohem náročnější. V říjnu už se citelně zkracuje den a soumrak přichází mnohem rychleji, a tak si řidiči musí dávat pozor, přizpůsobit rychlost panujícím podmínkám a samozřejmě používat potkávací světla.

Mohlo by vás zajímat:  Při cestě na dovolenou lze ušetřit palivo různými způsoby

Potkávací světlo je nejběžněji používaným typem vnějšího osvětlení v automobilech. Je namontované na přední straně a plní dvě funkce – osvětluje vozovku před vozem, zajišťuje řidiči dobrou viditelnost a neoslňuje ostatní účastníky provozu a za druhé osvětluje samotné vozidlo za jízdy tak, aby bylo dobře viditelné už z dálky. Potkávací světlo je vždy bílé.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vypadají správně nastavená světla?

Správně nastavená potkávací světla by měla osvětlovat vozovku alespoň 40 metrů před autem. Měla by také být umístěná asymetricky. To znamená, že v případě aut jezdících po většině evropských silnic osvětlují světla silněji pravou stranu vozovky. Potkávací světlo má čtyři stupně: 0 pro případ, že v autě sedí řidič a spolujezdec, 1, když jsou ve voze 4 a více cestujících, 2 tehdy, když je vůz plně naložený včetně zavazadel, a 3, když je ve voze pouze řidič a zavazadlový prostor je plný.

Mohlo by vás zajímat:  Při parkování je důležité dodržet pravidla

Podle průzkumů je až 80 % potkávacích světel nastavených špatně, a to tak, že oslňuje protijedoucí vozidla. 98 % dotazovaných respondentů takové oslnění už někdy zažilo. Právě to ale může přispět k dopravní nehodě a vést také k pokutě. Nebezpečí hrozí obzvlášť na podzim, kdy přecházíme na zimní čas a stmívá se mnohem dříve.

Zdroj: https://www.wendlefordsales.com/blogs/3550/how-to-adjust-and-align-your-car-headlights-for-perfect-aim/