Past z octa a piva je účinná proti slimákům na zahradě

Výskyt slimáků na zahradě může být noční můrou pro každého zahradníka a skutečnou hrozbou pro okrasné rostliny, které jsou pečlivě pěstovány měsíce, či dokonce roky. Místo zoufalého přemýšlení o tomto problému je lepší jednat rychle a efektivně. Jak bojovat proti těmto škůdcům, aniž bychom narušili ekologickou rovnováhu? Než se rozhodneme investovat do drahých chemických přípravků, můžeme vyzkoušet jednoduchou kombinaci octa a oblíbeného alkoholického nápoje.

Proč hlemýždi ohrožují plodiny?

Šneci jsou všežravými tvory. Nemají přehnaný zájem o hmyz, malá zvířata, nebo dokonce jiné slimáky, jejich pravou pochoutkou jsou především rostliny. Pro hlemýždě jsou zahrady plné různých druhů rostlin skutečným rájem, poskytujícím jim nekonečný bufet a bezpečné úkryty. Obzvláště vyhledávají tmavá a vlhká místa.

Mohlo by vás zajímat:  Mech mezi dlažebními kostkami lze odstranit i snadněji než zdlouhavým pletím

Je však důležité si uvědomit, že slimák hraje v ekosystému důležitou roli a nemusí vždy znamenat katastrofu pro zahradu. Často pomáhá odstraňovat hnijící a mrtvé části rostlin, konzumuje semena plevelu a brání tak jejich dalšímu šíření. Navíc poskytuje potravu ježkům, ještěrkám a mnoha druhům ptáků. Skutečná hrozba však spočívá v ničení listů rostlin. Jak se efektivně zbavit této potíže?

Zdroj obrázku: Freepik

Alternativní boj proti slimákům

Při hledání řešení v zahradnických obchodech můžeme narazit na širokou škálu přípravků pro boj s různými zahradními škůdci včetně slimáků. Tyto komerční produkty mohou mít vysokou účinnost, ale často obsahují škodlivé látky, které mohou poškodit rostliny. Spojence v boji proti hlemýžďům ale nemusíme hledat daleko. Stačí se podívat do kuchyňské skříňky. Ocet se ukázal jako účinný prostředek proti těmto plžům. Boj proti nim sice může být časově náročný a vyžadovat trpělivost, ale vyplatí se.

Mohlo by vás zajímat:  Efektivní používání plynového kotle ušetří peníze

Pro přípravu domácí směsi potřebujeme 1 litr octa a 1 litr piva. Tyto složky smícháme v misce, poté nalijeme do talířků nebo menších nádob a umístíme je tam, kde jsou slimáci aktivní. Vůně octa a piva hlemýždě přiláká a ve směsi se utopí.

Zdroj: https://www.gardenmyths.com/how-to-get-rid-slugs-with-beer/