Vlašské ořechy jsou zdravé a předcházejí nemocem. Někteří lidé by je však konzumovat neměli

Na ořechy pějí chválu nutriční terapeuti, lékaři i lidoví léčitelé. Existuje mnoho druhů, které se odlišují velikostí, barvou, chutí i vůní. V našem regionu jsou nejoblíbenější vlašské ořechy následované lískovými oříšky, arašídy, kešu, mandlemi nebo pistáciemi. Jsou zdravou svačinkou a skvěle dochucují různá jídla včetně zeleninových salátů, těstovin, rýže či masa. Důležité je vybírat nesolené a nepřislazované, což platí zejména pro vlašské ořechy, které jsou v Česku nejpopulárnější. Jaké mají výhody a kdo je naopak jíst nesmí?

Pro srdce i mozek

Vlašské ořechy jsou dostupné, mnoho rodin pěstuje ořešáky přímo na zahradě nebo je možné je zakoupit na farmářských trzích. Vlašáky jsou ceněné pro obsah cenných tuků a vlákniny, nadto jsou zdrojem vitamínů a minerálů, které pozitivně působí na chod celého těla. Skrývají v sobě antioxidanty, zejména polyfenoly, které posilují imunitní a kardiovaskulární systém. Nelze nezmínit též vitamín E a melatonin, které napomáhají vracet krásu pleti a mládí buňkám.

Mohlo by vás zajímat:  Triky prodejců neznají mezí. Marketing dobře ví, na jakou strunu zahrát
Zdroj obrázku: Freepik

Výtečný zdroj zdravých tuků

Vlašáky jsou jedinečnou zásobárnou mono- a polynenasycených mastných kyselin, nadto mají skvělý poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Málokdo ví, že ořechy obsahují také tolik potřebné bílkoviny. Nehledě na množství kalorií se mohou konzumovat při dietě, protože zamezují přejídání a pomáhají delší dobu udržet pocit sytosti. Pravidelnou konzumaci vlašských ořechů doporučují odborníci z mnoha důvodů.

Přírodní lék na mnoho neduhů

Pár vlašáků denně pomůže se špatným cholesterolem i pro lepší fungování krevních cév. Obsažené látky působí protizánětlivě, což má vliv na chod celého oběhového systému, nadto pomáhají harmonizovat krevní tlak. Podle expertů působí pozitivně fytosteroly a polyfenoly proti rakovině, k tomu zlepšují fungování střev. Porce vlašáků každý den pomůže uchovávat kognitivní funkce mozku a snižuje riziko rozvoje cukrovky 2. typu. Nejsou ale vhodné pro alergiky, kterým hrozí anafylaktický šok, ani pro nemocné s ledvinami nebo při oxalátové urolitiáze. Větší množství zkonzumovaných kusů ohrožuje též pacienty s gastrointestinálními chorobami a po operaci žlučníku. Riziko udušení hrozí dětem a seniorům, kteří hůře polykají.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/health-benefits-of-walnuts-2018081314526