Vbočený palec vzniká nenápadně, v budoucnu ale může znamenat velký problém

Vbočený palec je deformita prstů nohy, která trápí muže i ženy po celém světě. Čím dál častěji postihuje i mládež. Příčiny vzniku mohou být různé, od špatně zvolených bot přes zranění až po genetiku. Z počátku si vbočeného palce člověk nemusí ani všimnout. Avšak pokud se vbočený palec neléčí, může způsobit velkou řadu problémů.

Co je vbočený palec a je to bolestivé?

Palec zdravého člověka prodlužuje chodidlo přímým směrem vpřed. U vbočeného palce dochází k jeho vychýlení o více než 15 stupňů. Problémy se bohužel netýkají pouze palce, nýbrž celého přednoží. Palec je tedy spíše pouze následek změn, které probíhají v přednoží.

Mohlo by vás zajímat:  Kovová pachuť v ústech není důvod k panice. Většinou má jednoduché vysvětlení

V počátečních stádiích deformity není bolest běžným příznakem. Bolest se nemusí projevit celé roky a může tak vést k mylnému názoru, že se jedná o běžný stav. Avšak dalším zatěžováním kloubů dochází postupně ke zhoršování vady a postižení chrupavek. V důsledku zhoršování vznikají v místě základního kloubu palce bolestivé otlaky a může docházet i k rotaci celého palce. Při neřešení problému často dochází i k artróze na kloubech nohy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příčiny a jak vbočeným palcům předejít?

Příčiny vzniku vbočených palců je možné rozdělit na vnitřní, tedy ty, které se nacházejí uvnitř nohy, a vnější, které na nohu působí z vnějšku. Nejčastější příčiny jsou však tyto:

  • nevhodná obuv,
  • nadváha,
  • zranění nebo onemocnění,
  • genetika.
Mohlo by vás zajímat:  Bujónová dieta nabírá na popularitě. Za necelý měsíc jde zhubnout až 7 kilo

Pokud máte pocit, že se u vás deformita palce a přednoží již projevuje nebo by vás mohla postihnout, je vhodné používat zdravotní obuv. Zároveň můžete své nohy v každé volné chvíli procvičovat. Takovým jednoduchým cvičením je například zvedání různých předmětů (tužka, zapalovač, kapesník) ze země pomocí nohy. Obecně se také doporučuje vyhýbat se obuvi s úzkou špičkou.

Jak vbočené palce léčit?

K léčbě vbočených palců jsou využívány dva typy postupů, konzervativní, nebo operační. Operační léčba je až poslední možností, když nezabere žádný konzervativní postup. Aktivní cvičení je jeden z typů konzervativní léčby, pomáhá obnovit aktivitu svalů nohy, a tím vrátit klouby do přirozené polohy. Další hojně používanou metodou je tejpování, při kterém zpevňujeme určité oblasti a dojde k omezení rozsahu pohybů nohy. Existuje mnoho dalších metod, jak léčit vbočený palec. Doporučujeme se o léčbě poradit se svým lékařem či fyzioterapeutem.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-brachydactyly