Indie zakázala dovoz dronů do země. Tento extrémní krok má posílit domácí trh

Trh s drony se čím dál víc rozšiřuje. Ve světě je dnes již možné koupit i drony pro osobní přepravu. Indie se rozhodla přistupovat k dronům jinak a s určitými výjimkami se indická vláda rozhodla zakázat dovoz dronů do země. Dovoz jednotlivých součástek by měl však zůstat zachován.

Důvod vydaného zákazu

Důvod zákazu je poměrně jednoduchý, indická vláda se snaží rozvinout výzkum a vývoj dronů ve vlastní zemi. Snaží se propagovat drony se značkou Made in India a stát se tak dronovou velmocí. Již v minulosti indická vláda zasáhla do průmyslu s drony. Nejdříve v září minulého roku vydalo ministerstvo mapu vzdušného prostoru pro drony a dále zavedla kroky k regulaci trhu. Přísný zákaz dovozu však překvapil hodně lidí a zákon má i spoustu kritiků.

Mohlo by vás zajímat:  Nulová tolerance za volantem má smysl. Každý člověk reaguje na alkohol po svém
Zdroj obrázku: Freepik

Co bude zakázáno?

Generální ředitelství zahraničního obchodu, spadající pod ministerstvo obchodu a průmyslu, uvedlo, že od 9. února je dovoz dronů ze zahraničí zakázán. Nejedná se pouze o kompletně sestavené drony, byl zakázán i dovoz sestav, které umožňují sestavení vlastního dronu z jednotlivých součástek. Jedná se o první takový zákaz na světě.

Výjimečně je možné drony do země dovézt

I v tomto zákoně se najdou jisté výjimky, jejichž uplatnění je však byrokraticky dost náročné. Dovoz dronů pro výzkum a vývoj bude výrobcům dovolen. Avšak bude nutná konzultace s generálním ředitelstvím zahraničního obchodu, které následně vystaví dovozní povolení. Výjimku pro dovoz dronů by mohly mít vládní subjekty, vzdělávací instituce uznané vládou a další schválené subjekty. Ve zprávě se navíc uvádí, že import součástek pro výrobu dronů nebude vyžadovat žádné schválení.

Zdroj: https://www.business-standard.com/article/companies/drone-makers-in-india-on-cloud-nine-after-import-ban-announcement-122021001401_1.html