Mužská menopauza existuje: návaly horka a nálada pod psa nejsou výsadou jenom žen

Změny nálady, snížené libido a proměna fyzického vzhledu u mužů starších 50 let jsou účinkem andropauzy, což je jev, který se u žen nazývá menopauza. Klimakterické stavy u žen a mužů mají odlišné příznaky, ale u obou pohlaví jsou stejně závažné. Jak se projevuje andropauza? Jaké jsou první příznaky menopauzy u mužů a jak ji lze řešit?

Andropauza – proč se to děje?

Mužská menopauza přímo souvisí s hormonálními změnami v těle. Je způsobena poklesem hladiny hormonů testosteronu, růstového hormonu, DHEA, melatoninu, estradiolu. Věk, ve kterém andropauza začíná, závisí na fyzické aktivitě, stravě, genetické predispozici a podmínkách prostředí, ve kterých žijeme. Průměrný věk člověka, který vstoupí do stavu andropauzy, je 50 let a postihuje více než polovinu mužů tohoto věku. Rozdíl mezi menopauzou u žen a andropauzou u mužů spočívá v tom, že u žen menopauza úzce souvisí se zánikem funkce vaječníků a ztrátou plodnosti, zatímco u mužů se mění fungování endokrinního systému, ale není synonymem ztráty schopnosti reprodukce.

Zdroj obrázku: Freepik

Andropauza u mužů – příznaky

Změny spojené s menopauzou u mužů se objevují zpočátku ve vnějším vzhledu. Svalová hmota klesá, tělesná hmotnost se však zvyšuje zvýšeným ukládáním tuku, zejména v břišní oblasti. Muž si může všimnout řídnutí vlasů, tenčí a ochablé pokožky. Při poklesu hormonů dochází k únavě a celkové slabosti, snížené chuti k jídlu, návalům horka a nadměrnému pocení. S nástupem andropauzy dochází ke zvýšení krevního tlaku a epizodických palpitací. Během tohoto období dochází k hypertrofii prostaty a mohou se vyskytnout problémy s močením.

Mohlo by vás zajímat:  Vitamín mládí a vitality je pro tělo klíčový. Nedostatek éčka tělo jen tak neodpustí

Příznaky a chuť na sex

Vzhledem k poklesu hladiny testosteronu během andropauzy může člověk zaznamenat významný pokles libida. Zájem o sex klesá a v posteli se mohou objevit problémy s erekcí. Sexuální život klesá také kvůli hypertrofii prostaty, která brání sexuálním vztahům.

V souvislosti s nadprodukcí dihydrotestosteronu u mužů během andropauzy vzniká problém nadměrného vypadávání vlasů. Vlasové kořínky jsou extrémně citlivé na tuto formu testosteronu, což způsobuje jejich výrazné oslabení. Tento jev se nazývá androgenetická alopecie a vlasové vady se objevují hlavně v horní části hlavy a čelních úhlech. Nejen ženy při menopauze mohou podlehnout depresi. Muži, kteří prožívají hormonální změny, jsou podráždění a nervózní. Může existovat chování typické pro neurózy, nepřiměřenou úzkost a pocit úzkosti. Muži během andropauzy si stěžují na prohlubující se problémy s koncentrací a krátkodobou pamětí.

Zdroj: https://healthcare.utah.edu/the-scope/shows.php?shows=0_slesbxiv