Kovová pachuť v ústech není důvod k panice. Většinou má jednoduché vysvětlení

Není třeba panikařit. Kovovou chuť můžete cítit po konzumaci některých látek. Jedná se například o kávu, alkohol nebo některé léky. Jestliže pachuť přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění. Co vše obnáší tato pachuť?

Onemocnění úst a reflux

Vše začíná u pravidelné hygieny zubů. Výsledkem nedostatečné hygieny ústní dutiny bývá zánět dásní. Při dlouhodobé nesprávné hygieně vzniká riziko zubního kamene, kazu a paradentózy. Kromě nepříjemné pachuti mohou následovat potíže se žvýkáním, abnormalita temporomandibulárních kloubů a ztráta zubů. Jako dostatečná hygiena se vyznačuje čištění zubů, alespoň 2krát denně, použití ústní vody a zubní nitě. Při dlouhotrvajících potížích navštivte zubaře.

Mohlo by vás zajímat:  Lidské sliny obsahují silný lék i nebezpečný jed. Tato fakta zná málokdo

Kovová chuť může značit přítomnost gastroezofageálního refluxu. To znamená, že kyselá žaludeční šťáva proudí zpět do jícnu. Můžete pociťovat pálení žáhy, pálení okolo hrudi a kašel. Potraviny, kterým je lepší se vyhnout, jsou:

  • káva,
  • čokoláda,
  • tučná jídla,
  • rajčata.
Zdroj obrázku: Freepik

Léky nebo souvislost s covidem-19

Po požití léků můžete zaznamenat rovněž kovovou chuť v ústech. Jedná se o antibiotika, alopurinol, léky na vysoký krevní tlak, lithium, metformin, inhalační léky a léky užívané při chemoterapii.

Lidé, již prodělali covid-19, uváděli, že během nemoci ztratili chuť nebo pocítili změnu chuti (příliš sladkou, slanou nebo kovovou). Tyto příznaky pocítili jak při prodělání, tak i po prodělání, a to i několik měsíců poté.

Mohlo by vás zajímat:  Cholesterol lze snížit i přirozenou cestou. Stačí si dát jednoduše něco dobrého na zub

Příznak těhotenství nebo souvislost s kouřením cigaret

Během těhotenství u žen dochází k explozi hormonů uvnitř těla. Náhlý přísun hormonů může vést ke změně chutí, kolikrát ženy ochutnají jídlo, které do té doby neochutnaly. Hormony jsou zodpovědné za zvláštní nebo kovovou chuť v ústech, bez ohledu na konkrétní jídlo. Po porodu se chutě vrací do normálu.

Jaký vliv má kouření cigaret na chuť? V tabákovém kouři je mnoho toxinů, které narušují funkci chuťových pohárků, a ovlivňují tak chuťové vjemy kuřáků. Kouření způsobuje nejen nepříjemnou pachuť v ústech, ale oslabuje také chuť mnoha jídel. Dokonce zkresluje hořkou chuť, takže ve skutečnosti neoceníte naplno chuť kávy či čokolády.

Zdroj: https://www.webmd.com/oral-health/metallic-taste-mouth