Správné pH půdy je klíčem k pěstování všech rostlin. Upravit jeho hodnotu zvládne i amatér

Pokud si přejete krásně kvetoucí zahradu, stačí dodržet několik kroků a vaše přání se splní. Než začnete s výsadbou rostlin, je potřeba si ověřit, jaké nároky mají na půdu jednotlivé druhy. Nejdříve zjistěte, jaké pH půdy rostlina potřebuje a následně jestli vaše půda toto pH poskytuje. Pokud ne, je potřeba půdu nejdříve připravit. Ač se to nezdá podstatné, pH půdy ovlivňuje celkovou úspěšnost pěstování rostlin.

Které rostliny potřebují kyselou půdu?

Většina lidí volí větší rozmanitost rostlin, aby zahrada byla barevnější a lákavější. Je ale dobré myslet na to, že každý druh má jiné požadavky na pH půdy. Převážná většina rostlin potřebuje kyselou půdu. Patří mezi ně například:

  • azalky,
  • borůvky,
  • brusinky,
  • rododendrony,
  • vřesy.
Mohlo by vás zajímat:  Sušení prádla doma může způsobit nečekané komplikace. Vyplatí se dodržet několik pravidel

Kyselou půdu preferují i některé jehličnany, včetně jedle korejské, smrku pichlavého, túje, jalovce a dalších. Jakmile se rozhodnete pěstovat tyto rostliny, je dobré zjistit, jaký stupeň kyselosti má vaše půda. Kyselost zjistíte buď pomocí speciálního měřiče, nebo vzorek půdy odneste do laboratoře. Pokud je pH nižší než 4,5, jde o velmi kyselou půdu. Hodnota pH 4,6–5,5 značí kyselou půdu a 5,6–6,5 mírně kyselou půdu. Pokud je hodnota pH nad 5,6, je pro správný růst rostlin příliš vysoká.

Mohlo by vás zajímat:  I jeden malý krtek dokáže zničit celou zahradu. Z pozemku ho vyženou jednoduché triky
Zdroj obrázku: Freepik

Jak efektivně snížit pH půdy?

Jedním ze způsobů, jak snížit pH půdy, je smíchání půdy s kyselou rašelinou. Nestačí rašelinu nasypat na povrch. Je potřeba, aby byla rašelina s půdou v poměru 1 : 1 a nasypána do hloubky 20–30 cm. Většinou se v této hloubce nachází kořeny. Do takto připravené půdy už můžeme bez starostí rostliny zasadit.

Vyplatí se půdu mulčovat?

Jestliže chcete prodloužit dobu optimální kyselosti pH půdy, je dobré půdu mulčovat buď kompostovanou kůrou, jehličím, nebo kameny. Nejvhodnější kameny na mulčování jsou křemen a žula. Bohužel ani tato ošetření nezaručují trvalý účinek. Doporučuje se jednou za rok pH půdy zkontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:  Využití obnovitelných zdrojů je aktuální pro stále větší počet domácností

Jak okyselit půdu sírou?

Pro okyselení půdy můžeme použít i pomalu působící síru. Tento způsob se nejčastěji používá k pěstování borůvek. Síru stačí smíchat s půdou v poměru, který uvádí výrobce. Toto okyselení by se mělo provádět zhruba půl roku před výsadbou rostlin.

Zdroj: https://todayshomeowner.com/how-to-correct-soil-ph-in-your-yard/