Šťáva ze sušených švestek nastartuje metabolismus a udrží celé tělo fit

Po čem sáhnout namísto sladkostí a cukrovinek? Rozhodně po sušeném ovoci. Mezi nejoblíbenější druhy, které zpestří každodenní jídelníček, patří sušené švestky, brusinky, meruňky, hroznové víno, fíky, datle nebo domácí křížaly. A právě první jmenované – švestky – patří mezi levné a velmi zdravé ovoce, které nahradí odpolední svačinu, k tomu si lze připravit zdravou švestkovou šťávu, která se užívá na lačno pro harmonizaci střev. Jaké má účinky a jak se připravuje?

Sušené švestky jako zdroj vitamínů a minerálů

Mnozí raději sáhnou po exotičtějším ovoci a sušené švestky naloží do vodky nebo do slivovice, ale stojí za to opravdu dát si právě je. Sušené švestky totiž obsahují celou řadu prospěšných látek, zejména vitamínů, jako jsou A, C, E, K a skupiny B, k tomu minerální látky, mimo jiné draslík, měď, vápník, železo, mangan, hořčík nebo fosfor. K tomu obsahují velkou dávku vlákniny, na 100 gramů celých 9 gramů této blahodárné látky pro střeva. Rovněž jsou zdrojem antioxidantů a mají významné množství betakarotenu.

Mohlo by vás zajímat:  Není kvásek jako kvásek. Ten z řepy nakopne imunitu, během zimy je k nezaplacení
Zdroj obrázku: Freepik

Hrst švestek každý den

A proč konzumovat sušené a nedoslazované švestky každý den? Především jsou balzámem pro střeva a regulují trávicí systém, efektivně a šetrně léčí zácpu. K tomu posilují kosterní systém a jsou prostředkem proti vzniku osteoporózy. Díky sušeným švestkám nehrozí vysoký krevní tlak a navozují pocity pohody, protože zklidňují nervy. A dokonce pomáhají při hubnutí, protože už několik kousků navozuje pocity sytosti, obsažená vláknina k tomu pomáhá s vylučováním. Působí též na zlepšení stavu pokožky.

Šťáva ze sušených švestek

Sušené švestky se doporučuje jíst k snídani spolu s ovesnou kaší nebo jako pravidelná svačina. Chutnají skvěle též v kombinaci s masem. Blahodárně působí také švestková šťáva, která se může pít ohřátá pro zesílení účinků a zamezení zácpy. Asi šest nebo sedm sušených švestek se rozkrojí napůl a vloží do sklenice, poté se zalijí asi 400 mililitry vroucí vody a nechají se vychladnout. Poté se sklenice uzavře víčkem a vloží na 24 hodin do chladničky. Šťáva se pije po scezení ohřátá nebo vychladlá, ideálně jedna sklenice na lačno a druhá během dne. V chladničce vydrží čerstvá šťáva po dobu 7 dnů, ředit se může převařenou vodou.

Zdroj: https://www.netmeds.com/health-library/post/prunes-dried-plums-plum-juice-nutritional-content-health-benefits-recipes-and-contraindications