Ani muži nevidí první šediny rádi. Šedivění vlasů může oddálit jídelníček bohatý na vitamíny

Šediny. Téma, které rezonuje hlavně mezi ženami, ale také muži často trpí, když se začnou stříbřité vlasy objevovat příliš brzy. Šedivění je spojováno zejména s věkem, přičemž první šediny se začínají objevovat mezi dvacátým a třicátým rokem života, v seniorském věku mají bílé vlasy takřka všichni, byť existují výjimky. Šedivění lze totiž do jisté míry ovlivnit životním stylem i skladbou jídelníčku, vždy je ale nutné vzít v potaz genetické předpoklady. Jak je možné oddálit vznik šedin?

Stres, nervozita a duševní nerovnováha

„Já z toho jednou zešedivím!“ Hláška, kterou člověk dnes a denně slýchá doma i v práci, má reálný základ. Šedivění totiž může potkat též mladé a aktivní lidi, kteří žijí v příliš velkém stresu a napětí. K výskytu vlasů barvy „pepř a sůl“ přispívá též dlouhodobá nervozita nebo nedostatek spánku. Prokazatelně jsou šedivější lidé, kteří často trpí na bolesti hlavy. Navíc změna barvy postihuje též konzumenty nadměrného množství alkoholu nebo kofeinových nápojů, roli hraje též kouření.

Mohlo by vás zajímat:  Bezpečnost při pobytu u vody je vždy na prvním místě
Zdroj obrázku: Freepik

Proces šedivění vlasů

Proč se vlastně mění barva vlasů a koho postihuje šedivění? Jedná se o zcela přirozený a fyziologický proces, který je nevratný. Postihuje většinu mužů a žen, protože s věkem odumírají buňky, které jsou zodpovědné za produkci pigmentu. Méně barviva má za následek růst nových vlasů bez barvy, proto jsou bílé nebo stříbřité. Šedivění je dáno věkem a má na něj velký vliv genetika, současně lidé šediví v dřívějším věku vlivem nezdravého způsobu života.

Méně šedin díky správnému jídelníčku

Vyvážená strava je základem pro zdraví celého těla a správným výběrem potravin lze zabránit mnohým onemocněním. Jídlo má vliv i na předčasné šedivění, proto je třeba zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamín B7, kterému se říká biotin, a další vitamíny ze skupiny B, hodí se konzumovat vejce, játra, semínka, banány, otruby. Vyplatí se doplňovat pravidelně vitamíny A, C a E, které se nacházejí v zelenině, ovoci a ořeších. Podpořit vlasy je možné též pomocí minerálů, jako jsou měď, selen, zinek a železo, a to ze zeleniny, pohanky, různých semínek a obilovin.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/nutrients/vitamins/fighting-gray-hair-with-vitamins/