Silný vítr ovlivňuje člověka víc, než se zdá. Stoupá riziko infarktu i sebevraždy

Mírný vítr je velice příjemným společníkem v teplých, slunných dnech, ale v posledních letech získává na intenzitě a hlavně může působit škody. Teplý a suchý vítr, který proudí z hor do údolí, může poškodit rozbité střechy domů a polámat stromy. Může ale mít až destruktivní vliv na lidské zdraví a ještě zhoršit pohodu. Má vítr spojitost s mrtvicí? A co dál skrývá tento přírodní jev?

Velký význam pro klima má vítr, a to zejména vítr vanoucí v Západních Karpatech. Může za zvýšení teploty vzduchu, vysušuje místa a urychluje tání sněhu na podzim a v zimě. Vítr snižuje vlhkost vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  V horkém létě osvěží nejlépe šťavnatý meloun. Bát se ho nemusejí ani diabetici

Co je to fenoména a co způsobuje halný vítr?

Fenoména je souhrn příznaků, kterými trpí lidé při silných větrech. Větrné počasí způsobuje:

  • problémy s krevním tlakem,
  • kardiologické potíže,
  • migrény,
  • emoční poruchy.

Tento vítr se netýká jenom jihovýchodní Moravy a celých Západních Karpat, ale silné a teplé větry jsou různě po světě, například v Andách, kde fouká „zonda“, nebo ve Skalistých horách, kde se potýkají s „chinooka“.

Halný vítr fouká v jižním Polsku a na Slovensku v Tatrách a bylo zjištěno, že v jeho důsledku dochází k častějším infarktům. Podle výzkumu provedeného ve Švýcarsku se zjistilo, že rychlost větru a náhlé výkyvy atmosférického tlaku přímo ovlivňují počet srdečních příhod. Kvůli poklesu atmosférického tlaku můžou lidé pociťovat spavost, apatii, únavu a bolesti hlavy a závratě. Jiní pacienti reagují skokem v krevním tlaku, což je nebezpečné u lidí léčících se s hypertenzí, fibrilací síní a srdečním selháním, a to může vést k infarktu.

Mohlo by vás zajímat:  Minerální voda uhasí žízeň a doplní důležité prvky. Ne vždy ale jen prospěje
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na „sebevražedné počasí“

Odborníci z polského Ústavu soudního lékařství na Jagiellonian University Medical College vypracovali studii, na jejímž základě zjistili, že horský vítr ovlivňuje počet sebevražd. Počet sebevražd byl vyšší tam, kde byl vítr halný. Proč tomu tak je? Jedná se především o změny atmosférického tlaku, jež mají negativní vliv na psychickou pohodu člověka. Při silném větru začíná být člověk nervóznější, podrážděnější, má sklony k agresi a více pije alkohol. Toto počasí přispívá ke zhoršení příznaků deprese a dalších duševních chorob.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice je víc než aromatické koření. Dokáže udržet celé tělo i mysl ve zdravé rovnováze

Může vítr za zánět uší?

Jedná se o mýtus, protože samotný vítr nemůže za zánět uší. Ten je vyvolán bakteriální infekcí. V průběhu virové infekce se vyskytuje nejčastěji při výrazném snížení imunity. Takže nemusíte zbytečně z této obavy si nasazovat čepice nebo dalším členům rodiny. Jediné, čeho se můžete bát, je nachlazení.

Zdroj: https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-020-03572-z