Štěrkový pás okolo domu vypadá efektně, zamezí vlhkosti i plevelu. S naším návodem ho vytvoří každý

Pás ze štěrku kolem domu není pouze estetickým doplňkem, má i pozitivní vliv na pozemek. Jedná se o umělý pás vytvořený z umělých materiálů a okolní zeleně. Tento pás chrání stěny domu před rozmočenou zeminou po deštích a především chrání spodní část budovy před vlhkostí. Jak udělat tento pás?

Jaký materiál je potřeba a jak připravit podklad?

Pás kolem domu může být tvořen z různých materiálů:

  • betonu,
  • dlažebních kostek,
  • oblázků
  • keramzitu a štěrku.

Štěrkový pás je nejlepším řešením, jestliže je stavba umístěna na hustém, vodě nepropustném povrchu (na hlíně). V tomto případě by betonový pás bránil odtoku vody. Beton také není vhodný pro použití na drenážní systém, tady se hodí štěrk či jiné kamenivo.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plísni v domácnosti pomohou chemické prostředky nebo přírodní olej

Štěrkový pás kolem domu by se měl mírně svažovat směrem do zahrady. Díky tomu je voda ze srážek odváděna na trávník a nedochází tak k proniknutí do stěn domu. Pokles by se měl pohybovat okolo 2 %. Příprava by měla začít vyrovnáním okolí budovy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou ideální rozměry a jak připevnit geotextilii?

Další fází je kopání koryta. Výkop by měl být mělčí vedle budovy a hlubší na straně zahrady. Šířka žlabu závisí v podstatě na preferencích majitele nemovitosti. Nejčastěji měří pásy na šířku od 30 do 50 cm. Aby byl štěrkový pás všude stejně široký, je dobré vymezit jeho hranici pomocí tyčí a kolem nich rozprostřeného provázku. Podél koryta umístěte obrubníky, betonovou či dřevěnou palisádu nebo pás úzkých dlažebních kostek. To zamezí roztečení štěrku po celém trávníku. Obvod by měl vyčnívat nad příkop do výšky asi 1,5 cm. Žlab postříkejte herbicidem k zabránění rozvoje plevelu.

Mohlo by vás zajímat:  Neustálé zhasínání je oblíbený recept na úsporu elektřiny. Odborníci uvádějí mýty na pravou míru

Dalším krokem je obložení výkopu geotextilií. Materiál by měl být odvíjen z role po celé délce a šířce příkopu. Místo spojení dvou geotextílií by mělo být široké zhruba 10 cm. Na správném místě seřízněte a k zemi připevněte speciálními špendlíky, které zatlučete kladivy. Čepy se nejlépe zatloukají po celé délce výkopu a přesahů po několika centimetrech.

Míříme k finální podobě

Posledním krokem je rozsypání štěrku. Nejlepší je volba kameniva různé zrnitosti, abychom dosáhli větší rovnoměrnosti. Obchody nabízí štěrk v různých barvách, takže je čistě na vás, jaký zvolíte. Kamení rozprostřeme po celé délce a šířce pásu a rovnoměrně pohrabeme hráběmi. Množství štěrku závisí na výšce výkopu. Vrstva štěrku by měla dosahovat cca 10 cm.

Zdroj: https://artsyprettyplants.com/diy-gravel-garden/