Také mužům mohou narůst prsa. Není nutné se stydět, lékař dokáže pomoct

Možná jste se už někdy setkali s tím, že jste na koupališti nebo v bazénu potkali muže, který měl poprsí velmi podobné tomu ženskému. Jak je to možné? Ve společnosti je tento jev vnímán jako charakteristický znak toho, že je muž silnější, nebo dokonce trpí nadváhou. Muži, kteří mají skoro ženská prsa, pak trpí nízkým sebevědomím. Zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Jaké jsou příčiny takového problému?

Pro mnoho mužů je ostuda mít taková prsa

Tomuto problému se odborně říká gynekomastie. Je to vlastně zvětšená bradavka u muže, kdy rychle roste žlázová, tuková a vazivová tkáň. Tělo na to reaguje tím, že chlapi vypadají, že mají ženská prsa. Může postihnout jeden nebo oba prsy. Nezáleží přitom na tom, kolik vám je let, ale můžete tento jev vidět skoro u poloviny mužů po celém světě.

Většinou se zvětšená prsa objeví u mužů v období puberty, kdy jsou velmi časté výkyvy hormonů. Přebytek tukové tkáně se pak může stát trvalým a muži s tímto problémem bojují celý život. Bohužel většina z nich nemá dostatek sebevědomí, protože si uvědomují, že prsa patří k ženám a muži by měli vypadat úplně jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Během bouřky je důležité zůstat na bezpečném místě a vypnout elektronická zařízení
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příčiny gynekomastie?

Příčin vzniku tohoto problému může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří hypertyreóza, která může za zvýšené množství proteinu v játrech. Převažovat pak může estradiol v krvi, a tím pádem se zvětšují také prsa. Za gynekomastii mohou také problémy s játry, selhání ledvin nebo dalších orgánů. Obezita je další celosvětový problém, se kterým souvisí mnoho dalších onemocnění včetně zvětšených prsou.

V období puberty za to mohou hlavně hormony, které jsou v různé hladině po několik měsíců. Ale jak přijít na to, že se jedná právě o gynekomastii? Je to jednoduché. Většinou tento problém poznáte pouhým okem, protože prsa u mužů budou vypadat jinak, skoro žensky. Musíte si ale dojít za odborníkem, aby posoudil, o jak závažný problém se jedná.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/gynecomastia