Propolisová mast působí výborně na kožní problémy. Vyrobit si ji můžeme sami

Mast s propolisem obsahuje extrémně blahodárné látky, které vám přinesou pevné zdraví v mnoha ohledech. Prospěšné jsou hlavně na záněty, podráždění, akné a rány. Musíte se ovšem naučit, na co přesně můžete tuto jedinečnou mast používat a jak dosáhnout nejlepších výsledků. Rozhodně by si měla najít místo ve vaší lékárničce.

Zázračné účinky propolisu

Propolis je jiný název pro včelí tmel. Mast ze včelích slin se včelím voskem a mízou ze stromu má antivirové, antimykotické, antibakteriální a antiparazitické vlastnosti. Není divu, že tento produkt dokáže prospět našemu organismu. Využívá se nejen v medicíně, ale také v kosmetologii. Pořiďte si propolisovou mast a budete mít doma spolehlivý lék na kožní potíže.

Na co můžete mast používat?

Tuto mast můžete využít na mnoho neduhů. Patří mezi ně oděrky, ekzém, akné, vředy nebo proleženiny. Propolisová mast urychluje hojení ran a potlačuje růst bakterií na povrchu kůže. Díky tomu se rány, ekzémy i akné hojí rychleji, a můžete ji dokonce využít i pro odstraňování jizev. Nejvíce ale potěší jedince, kteří trpí na akné. Na tento problém totiž funguje skvěle.

Mohlo by vás zajímat:  Co by vám nemělo chybět v domácí lékárničce?
Zdroj obrázku: Freepik

Propolisová mast na akné a mykózu

Mast z včelího tmelu je ideální pro léčbu akné. Na postižená místa byste ji měli aplikovat třikrát denně, aby účinně fungovala. Stejně dobře působí také na lišeje, protože má dezinfekční účinky a protiplísňové vlastnosti. Jestli máte problémy s mykózou nebo vředy, měli byste si tuto mast pořídit. Propolis obsahuje flavonoidy, fenolické sloučeniny, terpeny a bioprvky, které zahojí pokožku.

Jak si ji můžete vyrobit doma?

Nejjednodušší je samozřejmě zajít do lékárny a koupit si ji. Můžete si ji ale také vyrobit doma. Potřebujete jen vazelínu (nebo lanolin) a včelí tmel. Vazelínu rozpusťte ve vodní lázni s drceným včelím tmelem a smíchejte. Včelí tmel zakoupíte v obchodě s přírodními produkty nebo od včelařů. Potom stačí jen směs přelít do vhodné nádoby, nechat vychladnout a máte vlastní propolisovou mast.

Zdroj: https://www.organic-beauty-recipes.com/propolis-salve-recipe/, https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-390/propolis, https://www.medicalnewstoday.com/articles/propolis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6298394/