Stěrače mohou poškodit sklo u auta. Pravidelná údržba se vyplatí

Při pravidelné údržbě auta myslí na stěrače málokdo, tedy dokud ho nepotká nějaký závažnější problém, který právě stěrače způsobí. Faktem nicméně je, že stěrače mohou poškodit čelní sklo do té míry, že vám nezbude než je vyměnit. A vzhledem k tomu, že v moderních autech jsou čelní skla osazena kamerami a další elektronikou, taková výměna se hodně prodraží. Zejména v porovnání s tím, na kolik by vás vyšla včasná výměna stěrače.

Zpuchřelý a zatvrdlý stěrač

Stěrače se dotýkají skla gumovým páskem, který časem degraduje. V tom lepším případě může vlivem slunečního svitu a počasí zpuchřet, tedy změknout a začít se rozpadat, v tom horším ale ztvrdne jako kámen, byť v nějakém nepůvodním tvaru. Zpuchřelý stěrač bude jen nedokonale stírat vodu a nečistoty bude spíše rozmazávat než odstraňovat, ale ztvrdlý stěrač může sám o sobě nadělat slušnou paseku, pokud jej necháte puštěný delší čas.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v interiéru auta sníží pravidelná údržba i speciální prostředky
Zdroj obrázku: Freepik

Zaseknutý kamínek

Na ještě horší problémy si ale zaděláte, pokud se vám do stěrače zasekne kamínek, například z posypové směsi. Pokud jej neodstraníte hned, můžete si být jisti, že sklo během minutky nebo dvou poškrábe. A záleží jen na tom, jak moc je kámen ostrý a velký, jestli bude škoda taková, že budete muset okno chtě nechtě vyměnit. Kamínky se pochopitelně snáze zaseknou ve starších stěračích, které tak úplně nedoléhají.

Prevence je nejlepší

Stejně jako kdekoli jinde i tady platí, že prevence je nejlepší a nejlevnější řešení. U stěračů je možné každý půlrok nebo nejdéle jednou ročně vyměnit gumovou pásku, kterou jsou potažené. Taková výměna sice vyžaduje trochu cviku a šikovnosti, ale jde o velmi levné řešení, které vám může pomoci ušetřit desetitisíce korun. Pokud si na výměnu gumy netroufáte, můžete vyměnit celý stěrač, což je ostatně jednou za čas také třeba. Celé stěrače jsou sice o něco dražší, stále ještě jde ale o relativně levnou rutinní údržbu, která může ušetřit dost peněz.

Zdroj: https://others.thehighereducationreview.com/news/5-tips-to-take-care-of-your-windshield-wipers-nid-2794.html