Překonat lenost může být výzva. Pomůže správná motivace

Každý to zná – můžete se snažit sebevíc, ale pokud máte špatný den, nic se vám nechce, ale přitom víte, že musíte. Například vás čeká doma velký úklid, učení s dětmi nebo jste slíbili přátelům, že se zúčastníte společného grilování. Jak překonat lenost a získat novou energii?

Ležení na gauči a koukání na seriály nic nového nepřinese

Ležet na gauči a jen tak bezcílně sledovat televizní seriály, to je možný únik z reality pro každého z nás. Nedá se to ale praktikovat každý den, navíc pokaždé budete vědět, co vás čeká. Jestli pro vás není lehké vstát a něco dělat, poradíme jednoduché triky. První krok bývá vždy nejtěžší.

Mohlo by vás zajímat:  Některé jídlo dokáže zničit žaludek. Těmto „lahůdkám“ by se měl každý obloukem vyhnout

Nejčastěji nás napadají myšlenky „jsem unavený“ nebo „nemám sílu“. Mysl ale bere všechno doslovně, takže pokud si podvědomě říkáte, že jste líní, opravdu se vám nebude chtít nic dělat. Pokud potřebuje vaše tělo odpočívat, o relaxaci si řekne, ale neměla by trvat déle, než je nutné. Když si ale řeknete, že zrovna teď chcete vstát, budete se cítit jinak a opravdu vstanete a pustíte se do úklidu.

1067
Zdroj obrázku: Freepik

Můžete se povzbuzovat, například si slibte odměnu

Zkuste si například představit, že za chvíli budete mít návštěvu a doma to vypadá jako po výbuchu. Většinou takové myšlenky nastartují váš pohyb, pustíte se do mytí oken, do utírání prachu a vysávání. Neplánujte ale žádný velký úklid, který by vás opět mohl brzdit právě kvůli tomu, kolik vás toho čeká. Dávejte si menší cíle, které bude snazší splnit.

Mohlo by vás zajímat:  Dát si šlofíčka po dobrém obědě není vždy možné. Káva ale není jediná záchrana

Můžete si slíbit, že si po vysávání dáte skvělou kávu nebo se po mytí oken podíváte na svůj oblíbený film. Motivace je v tomto velmi důležitá a může změnit vaše celkové myšlení. Jestli vás pocit lenosti provází už delší dobu, může to znamenat vážnou nemoc, například depresi, cukrovku nebo syndrom chronické únavy. V tom případě navštivte lékaře, popište mu příznaky a měli byste se dopracovat k výsledku, který vás bezmocnosti a lenosti zbaví.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-stop-being-lazy