I chytří lidé dělají hlouposti. Za vše může jejich mimořádná inteligence

I chytří lidé dělají hlouposti, ale proč? Intelekt by měli mít dostatečně vysoký na to, aby se těmto věcem vyhnuli. Anebo dělají hlouposti právě proto, že mají vysoký intelekt? Podívejte se spolu s námi na několik důvodů, proč tomu tak je.

Jsou netrpěliví

Už jste určitě slyšeli větu: děláš to špatně, pusť mě k tomu, já si to udělám sám. Obzvláště pokud se bavíte s někým, kdo je opravdu vysoce inteligentní. Prakticky si ani neuvědomují, že to, co je pro ně samozřejmost, může obyčejným smrtelníkům prostě zabrat nějaký čas. Ve výsledku si oni myslí, že vám dělají službu, jenže ostatní lidé je spíše vnímají jako náfuky, co ví všechno.

Mohlo by vás zajímat:  Na pracovních pohovorech lžu, že nemám děti. Jinak bych práci nikdy nezískal a skončil na pracáku

Hyperfocus

Pokud jste o tom nikdy neslyšeli, pak vám ve zkratce vysvětlíme, o co jde. Jedná se o dovednost, která se projevuje hlavně u vysoce inteligentních jedinců. Dokážou se hluboce zaměřit na konkrétní problém a řešit ho do hloubky. Dokážou vyhodnotit situaci a přijít s nejlepším řešením. Ovšem problém je v tom, že nejsou schopni akceptovat žádné jiné alternativy.

Zdroj obrázku: Freepik

Rychlá ztráta zájmu

Takto chytří lidé mají obvykle více zájmů najednou a ve většině z nich si vedou více než obstojně. Jenže nikdy nedosáhnou v ničem opravdu mistrovské úrovně. A to je problém. Jelikož to nedokážou, pak o danou věc rychle zase ztratí zájem. Takhle střídají jeden zájem za druhým a nejsou schopni se napevno uvázat na jednu věc.

Mohlo by vás zajímat:  Tropické noci brání kvalitnímu spánku. Dopady sníží správné větrání a hydratace

Žijí v nevědomí

Spousta těchto lidí si neuvědomuje, jak se jejich chování a postoje prezentují mezi ostatními lidmi. Oni si mohou myslet, že dělají jen to nejlepší pro sebe a své okolí, jenže ve skutečnosti je lidi nemohou vystát. Bohužel kvůli nízkému emočnímu kvocientu si to nedokáží uvědomit.

Navíc tito lidé si zpravidla nejsou schopni přiznat neúspěch a jediné, co chtějí, je mít vždy pravdu, což dokáže většinu lidí v jejich okolí tak maximálně vytočit. Bohužel to, že má někdo vysoké IQ, neznamená, že nebude dělat chyby, hlavně kvůli tomu, že obvykle mají tito lidé nižší EQ než jejich okolí.

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/why-do-smart-people-do-foolish-things/