Charizma není vše. Skutečný lídr potřebuje ještě něco víc, pak dosáhne čehokoliv

Pod slovem charisma si představíme soubor vlastností nebo chování, který daný člověk má a činí ho v nějakém směru zajímavým. To způsobuje, že ho ostatní přijímají lépe a chtějí mu naslouchat, nebo ho dokonce následovat. Ovšem všeho moc škodí, a to platí i v tomto případě.

Jak bychom mohli charakterizovat charizmatického člověka?

  • Rozhodně má vysoké sebevědomí.
  • Jeho schopnosti vyjadřování a upoutávání pozornosti jsou na vysoké úrovni.
  • Rád přijímá a prozkoumává další nové nápady, a když je třeba, pak k řešení problému dokáže zvolit i riskantnější postup.
  • Má vize a velkou kreativitu, což mu pomáhá k dosahování cílů.
Mohlo by vás zajímat:  Neustálý hlad nemusí zkrotit ani čtyřchodové menu. Kvalita vždy vyhraje nad kvantitou

Vliv charizmatu na lidské vedení

Studie z roku 2018 se zaměřila na to, jaký vliv má charizma a jeho množství na způsob vedení a celkový vliv na okolí, ve kterém se člověk pohybuje. Dle všeho mezi výkonem a charizmatem existuje velmi komplikovaný vztah. A z toho nám dále vyplývají pozitiva, ale také negativa. Příkladem je například to, že příliš charizmatický člověk může neustále zkoumat nová řešení a nápady, ale nikdy nic nedotáhne až do úplného konce.

Zdroj obrázku: Freepik

Co z toho všeho nakonec vyplývá?

Naprosto jednoduchá věc. Pokud má být vůdce dobrý, pak charizma bezesporu potřebuje, ale s mírou. Musí totiž nejen upoutat pozornost a sdílet svou vizi, rovněž musí být schopen své projekty dotáhnout do konce, jinak by to nemělo moc význam. K čemu by vám bylo, že jste dobří, když ve výsledku nikdy ničeho nedosáhnete. Proto je opravdu nejlepší mít od všeho jen tak akorát.

Mohlo by vás zajímat:  Velké nákupy ulehčí internet i obyčejný nákupní seznam

Samotní lídři společností a projektů se k tomuto tématu ve studii vyjádřili a shodli se na tom, že vůdce musí být operativní, efektivní a dotáhnout věci do konce. Na témže se shodli i jejich podřízení, kterých se v tomto průzkumu také zeptali, a nakonec se tak s výsledkem studie opravdu ztotožnil každý.

Zdroj: https://pinnaclewellbeingservices.com/charisma-why-its-important-and-why-we-all-have-more-than-we-think/